Magazín

Proteínová diéta

in Chudnutie a diéta 27. februára 2018

Určite ste už počuli výrazy proteínová diéta, alebo keto diéta. O čo vlastne ide, a v čom sa odlišuje od bežných diétnych programov? To sa vám pokúsime v skratke priblížiť v tomto článku.

Proteínová diéta, nazývaná tiež ako bielkovinová diéta, ketónová diéta, keto diéta, či cyklická ketogénna diéta je metóda znižovania hmotnosti, ktorá prináša výsledky už počas prvých pár týždňov.

Keto diéta bola použitá po prvý krát už v roku 1921 na liečebné účely a  za otca modernej proteínovej diéty môžeme považovať harvardského profesora George L. Blackburna. Ten si dal za cieľ zistiť, kedy bude ľudský organizmus spaľovať prednostne tuky a pritom si zachová svalové tkanivo.

Pri bežných redukčných diétach totiž telo spaľuje až 40 % zo svalov a 60 % z tukov. Svaly sú hlavnými spaľovačmi tukov a keď diéta skončí, metabolizmus nie je schopný vysporiadať sa s rovnakým množstvom energie v strave ako pred diétou a nastáva „jo-jo efekt“.

Redukcia hmotnosti pri proteínovej diéte je predovšetkým na úkor tukových zásob a svalová hmota tak zostáva zachovaná. Príprava vysoko proteínových jedál môže byť v domácich podmienkach náročná Preto je na trhu niekoľko overených značiek, ktoré ponúkajú vysoko proteínové jedlá, alebo kompletné diétne programy. Viac informácií nájdete v kategórii „Chudnutie a diéta“ alebo v katalógu prírodných produktov v časti „Zdravá výživa“

RELATED POSTS
    Cart