Magazín

Čo je to ketóza?

in Chudnutie a diéta 27. februára 2018

Ketóza je stav organizmu, ktorý nastáva, keď sa telu pravidelne dodávajú dostatočné množstvá proteínov (bielkovín) a súčasne je znížený príjem sacharidov a tukov. Tento stav nastáva aj pri takzvanej proteínovej diéte „keto diéta“

V ketóze sa v organizme začínajú tvoriť „ketolátky“ štiepením vlastných tukových tkanív a telo ich začne využívať ako záložný zdroj energie.Tieto Ketolátky majú potom schopnosť nahradiť sacharidy zo stravy, ktoré sú primárnym zdrojom energie človeka.

Ukázalo sa, že v dôsledku toho dochádza k úbytku nielen podkožného tuku, ale tiež útrobného alebo, viscerálneho tuku, ktorý obklopuje vnútorné orgány. Ďalším pozitívom je, že pri ketóze klesá produkcia inzulínu a tiež sa zlepšuje citlivosť tela na tento hormón čo pomáha pri liečbe a prevencii cukrovky.

Proteínovú diétu, na rozdiel od redukčnej nesprevádza hlad. Človek sa naopak cíti sýty a plný energie. Keto diéta je tiež skvelý detoxikačný prostriedok. Telo totiž v ketóze spaľuje aj usadené toxické látky. Do ketózy sa organizmus dostáva po 2 – 3 dňoch proteínovej diéty.

    Cart