Magazín

Ketóza – prečo ju milujú aj nenávidia?

in Chudnutie a diéta, Zdravá strava 20. októbra 2022

Čo je ketóza a ako ju dosiahnuť?


Ketóza je stav, keď telo používa tuky ako hlavný zdroj energie namiesto glukózy z sacharidov. Telo vytvára ketóny alebo ketolátky, ktoré sa potom nachádzajú vo zvýšenej miere v krvi a v moči. Ketóza môže nastať prirodzene, ak je príjem sacharidov veľmi nízky, alebo sa dá dosiahnuť špeciálnou ketogénnou diétou.

Ako sa stravovať na ketogénnej diéte?

Ketogénna diéta je typ nízkosacharidovej diéty, ktorá obmedzuje príjem sacharidov na 20-50 gramov denne (približne 5-10% z celkového energetického príjmu). Zvyšok kalórií pochádza z tukov (70-80%) a bielkovín (15-25%). Cieľom je prinútiť telo spaľovať tuky namiesto glukózy a dostať sa do stavu ketózy.

Príklady potravín vhodných na ketogénnu diétu sú: mäso, ryby, vajcia, syry, maslo, oleje, orechy, semená, avokádo, listová zelenina a niektoré bobule.

Naopak treba vyhýbať sa potravinám bohatým na sacharidy ako: chlieb, cestoviny, ryža, zemiaky, kukurica, ovocie, cukor a sladkosti. Tiež je dôležité dodržiavať dostatočný príjem vody a elektrolytov (sodíka, draslíka a horčíka), ktoré sa môžu stratiť pri ketóze. V súčasnosti sú však v predaji aj ľahko dostupné kompletné a chutné kokteily, polievky aj kompletné balíčky od rôznych značiek označované ako „Keto diéta, alebo aj proteínová diéta“

Prínosy ketózy pre zdravie a chudnutie

Ketóza má mnohé výhody pre ľudí, ktorí chcú schudnúť alebo zlepšiť svoje zdravie. Niektoré z nich sú:

  • Rýchlejšie spaľovanie tukov: Keď telo používa tuky ako palivo, dochádza k väčšej termogenéze (vytváraniu tepla) a lipolýze (rozkladu tukov). To vedie k vyššiemu energetickému výdaju a nižšej hmotnosti tela.
  • Nižší hlad a lepšia regulácia apetítu: Ketóny majú potlačujúci účinok na hlad a stimulujú hormóny leptín a cholecystokinín, ktoré signalizujú sýtosť. To pomáha znížiť príjem kalórií a predchádzať prejedaniu sa.
  • Zlepšenie inzulínovej citlivosti a prevencia diabetu: Ketogénna diéta znižuje hladinu glukózy v krvi a potrebu inzulínu. To znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu alebo jej komplikácií.
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií a nálady: Ketóny sú alternatívnym zdrojom energie pre mozog, ktorý je veľmi náročný na glukózu. Ketóny môžu podporovať neurogenézu (tvorbu nových nervových buniek), neuroprotekciu (ochranu nervových buniek pred poškodením) a neuromoduláciu (ovplyvňovanie nervovej aktivity). To môže mať pozitívny vplyv na pamäť, učenie, koncentráciu a náladu. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že ketóza môže pomôcť pri liečbe epilepsie, Alzheimerovej choroby a depresie.
  • Zlepšenie zdravia srdca a ciev: Ketogénna diéta môže znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, ktoré sú rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenia. Tiež môže znižovať krvný tlak a zápal, ktoré sú ďalšími príčinami poškodenia srdca a ciev.

Riziká a vedľajšie účinky ketózy

Ketóza nie je pre každého vhodná ani bezpečná. Niektorí ľudia môžu mať problémy alebo komplikácie pri dodržiavaní ketogénnej diéty alebo pri vstupe do ketózy. Niektoré z nich sú:

  • Keto chrípka: Je to súbor príznakov, ktoré sa môžu objaviť v prvých dňoch ketózy. Zahrňujú bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty, únava, podráždenosť alebo nespavosť. Sú spôsobené adaptáciou tela na nový metabolický stav a strátou vody a elektrolytov. Zvyčajne zmiznú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.
  • Ketoacidóza: Je to nebezpečný stav, keď hladina ketónov v krvi je príliš vysoká a spôsobuje zníženie pH krvi (zakyslenie). To môže poškodiť orgány ako pečeň, obličky alebo mozog. Ketoacidóza sa môže stať pri cukrovke 1. typu alebo iných ochoreniach pečene alebo obličiek. Preto je dôležité monitorovať hladinu ketónov v krvi alebo moči a poradiť sa so svojím lekárom pred začatím ketogénnej diéty.
  • Nedostatok živín: Ketogénna diéta obmedzuje príjem mnohých potravín bohatých na vitamíny minerály, vlákninu a antioxidanty. To môže viesť k nedostatku niektorých dôležitých živín a zhoršeniu imunitného systému, trávenia a zdravia kože a vlasov. Preto je potrebné dopĺňať svoju stravu vhodnými doplnkami alebo konzumovať dostatok zeleniny a bobúľ na ketogénnej diéte.
  • Zvýšené riziko kameňov v obličkách alebo žlčníku: Ketogénna diéta môže spôsobiť zvýšenie hladiny močovej kyseliny v krvi a moči, ktorá sa môže usadiť vo forme kryštálov alebo kameňov v obličkách alebo žlčníku. To môže spôsobiť bolesť, infekciu alebo obštrukciu. Preto je dôležité piť dostatok vody a prípadne užívať lieky na rozpúšťanie kameňov podľa pokynov lekára.
  • Zhoršenie niektorých chorôb: Ketogénna diéta nie je vhodná pre ľudí s niektorými ochoreniami ako: poruchy metabolizmu tukov (napr. lipodystrofia), poruchy metabolizmu bielkovín (napr. fenylketonúria), poruchy metabolizmu ketónov (napr. deficit 3-hydroxy-3-metylglutaryl-CoA lyázy), ochorenia pečene (napr. cirhóza), ochorenia obličiek (napr. chronické zlyhanie obličiek), ochorenia srdca (napr. angína pectoris) alebo tehotenstvo a dojčenie. Preto je nevyhnutné konzultovať so svojím lekárom pred začatím ketogénnej diéty.

Zhrnutie

Ketóza je stav, keď telo používa tuky ako hlavný zdroj energie namiesto glukózy z sacharidov. Ketóza sa dá dosiahnuť špeciálnou ketogénnou diétou, ktorá obmedzuje príjem sacharidov na 20-50 gramov denne a zvyšuje príjem tukov a bielkovín.

Ketóza má mnohé prínosy pre ľudí, ktorí chcú schudnúť alebo zlepšiť svoje zdravie, ako napríklad rýchlejšie spaľovanie tukov, zlepšenie inzulínovej citlivosti a prevencia diabetu a zlepšenie kognitívnych funkcií. Je však potrebné brať do úvahy aj možné zdravotné komplikácie a riziká ktoré prináša a najlepšie konzultovať vhodnosť takejto diéty zo svojim lekárom.

    Cart