Chyba při zobrazování komponenty 'ConversionScriptsTop'

Zasady, ktoré by ste mali dodržiavať pre ploché brucho

Produkt nebol hodnotený

Tuk v oblasti brucha
Problém ukladania tuku v oblasti brucha pozná snáď každý, kto mal niekedy nejaké to kilo navyše. Jedná sa o úplne prirodzený jav, kedy si telo uchováva tukové zásoby na horšie časy. Prebytočné ukladanie tuku býva spôsobené nevhodnou životosprávou s prevahou sedavého životného štýlu a nesprávneho stravovania s väčším príjmom než je náš kalorický výdaj.


Typ postavy
Existujú dva základné typy postáv, kedy každý z týchto typov má ľahko odlišné problémy. Prvým je postava typu hrušky, kedy sa tuk ukladá primárne do spodnej časti v oblasti zadku a stehien. Druhým typom je postava v tvare jablka, kedy nohy zostávajú relatívne štíhle a všetky prebytočné tukové zásoby sa ukladajú práve do oblasti brucha. Podľa určitých výskumov bolo zistené, že zdravie viac nebezpečná variant je práve postava v tvare jablka, kedy sa tuk ukladá vo väčšej blízkosti k vnútorným orgánom. Zároveň sa však objavujú názory, že ľudia s týmto typom postavy majú chudnutie o niečo zložitejšie a skutočne ploché bruško si musí zaslúžiť dôsledným dodržiavaním pravidiel zdravého životného štýlu.


Ako schudnúť brucho
Odpoveď na otázku, ako schudnúť brucho, nemá jednoznačnú a dokonale správnu odpoveď. Na každého funguje niečo odlišné. Pravdou však je, že sa prirodzenou cestou nedá schudnúť tuk iba z oblasti brucha. Riešenie spočíva v komplexnom chudnutiu a zníženiu percenta telesného tuku. Ak chcete získať trvalé výsledky a spoľahlivo schudnúť brucho, nesmiete sa spoliehať na jednoduché riešenia vo forme krátkych detox alebo drastických diét. Hodiť sa vám môže aj týchto 5 tipov, ako získať ploché brucho.


Chudnutie začína v kuchyni
A keď chceme schudnúť, pôjdeme kam? Predsa do kuchyne. Tuk sa chudne vďaka správnej strave vo vhodnom množstve a postava sa následne spevňuje cvičením. Inak to nie je a tuk sa naozaj nemení vo svaly ani naopak. Pozrite sa, prečo je strava dôležitejšia ako cvičenie. Ak to teda myslíte správne so snahou o získanie plochého brucha, je na čase zmeniť jedálniček.


Náš organizmus je starostlivý stroj. Potrava je palivo, ktoré je štiepenie na základné zlúčeniny, ktoré sú využívané pre tvorbu energie. Túto energiu potrebujeme pre zaistenie životných funkcií metabolizmu (bazálny metabolizmus) a pokrytie činností svalov, mozgu a ďalších aktivít. Platí, že ak je príjem energie rovnaký, ako jej výdaj, nemalo by dochádzať k priberaniu ani strate hmotnosti. Keď sa rovnováha vychýli a výdaj začne prevyšovať príjem, malo by dôjsť k chudnutiu. Zároveň je však nutné si pamätať, že energetický príjem by nikdy nemal byť nižší, než je hodnota bazálneho metabolizmus! Tieto údaje získate po zadaní do niektorej z kalkulačiek na výpočet bazálneho metabolizmu (BMR).


Ďalej sa naša strava skladá zo sacharidov, tukov a bielkovín. Denný príjem bielkovín by mal dosahovať približne 1 až 2 gramy na 1 kilogram telesnej hmotnosti. Príjem tukov a sacharidov je variabilný a pohyb práve s týmito dvoma zložkami potravy môže ovplyvniť chudnutie. Niekomu bude vyhovovať vyšší príjem sacharidov, niekto sa naopak cíti lepšie s vyšším príjmom tukov. Vhodným zdrojom tukov je napríklad kokosový olej, ktorý pomáha pre doplnenie dôležitých nenasýtených mastných kyselín a obsahuje zdraviu prospešné látky. Dôležité je však dodržiavať celkovú hodnotu energie. Pre začiatok vyskúšajte 5 tipov na odľahčenie jedálnička.


Do smoothie, jogurtu, tvarohu, ovsenej kaše môžete pridať chia semienka, vďaka ktorým vydržíte dlhšie sýti a doplníte dôležité minerálne látky. Samozrejmosťou je konzumácia dostatočného množstva zeleniny a nezabúdajte ani na trochu ovocia pre doplnenie vitamínov. Skvelé sú napríklad goji - plody kustovnice čínskej.


Doplnky stravy a vylepšenia pre zníženie kalorickej náročnosti stravy
Na trhu našťastie existuje celý rad doplnkov stravy, ktorá nám pomôže s chudnutím. Zelená káva v kombinácii s chrómom pomáha zrýchliť činnosť metabolizmus a chróm sa stará o potláčaní chuti na sladké a nezdravé potraviny. Kapsule s výťažkom z bobúľ acai slúži pre zlepšenie činnosti metabolizmu a stará sa o doplnenie dôležitých antioxidantov a nevyhnutných vitamínov. Pred športovým výkonom alebo ráno na lačno sa hodí využiť L-karnitín, ktorý pomáha správnemu metabolizmu mastných kyselín (tukov) a organizmus vďaka tomu lepšie využíva tento zdroj energie pri cvičení. A v prípade, že naozaj neviete, ako máte začať, môžete vyskúšať 5-dňovú proteínovú diétu, ktorá funguje na báze ketózy. Po jej splnení by malo byť jednoduchšie dostať sa do vlastného režimu a začať so správnym životným štýlom a diétou pre udržanie krásne plochého bruška.


Hodiť sa vám môžu aj rôzne bezkalorická sladidlá, ako je napríklad stévia. Nahradením cukru totiž ušetríte pomerne veľké množstvo kalórií.


Cvičenie doma môže byť rovnako efektívna ako v posilňovni
Na spevnenie a posilnenie brušných svalov hneď nemusíte tráviť dlhé hodiny v posilňovni. Bohato bude stačiť, keď začnete poriadne cvičiť doma. Prečítajte si niektoré zásady o každodennom cvičení, kam patrí nevyhnutnosť rozohriatie pred samotným cvičením a následné pretiahnutie, ktoré pomáha uvoľniť svaly a dodatočne vyplaviť prípadné zvyšky kyseliny mliečnej, ktorá vzniká vo svaloch pri väčšej námahe. Efektívne formou cvičenia pre všetkých, ktorí majú nedostatok času, môže byť intenzívny tréning v trvaní 10 až 20 minút. Cieľom je dostať zo seba počas tejto doby maximum, čím dôjde ku skutočnému zapojeniu svalov, ktoré budú spaľovať energiu ešte hodnú chvíľu po skončení cvičenia. Hovorí sa tomu HIIT (High Intenstity Interval Training) a celé cvičenie vám skutočne nemusí zabrať viac ako 30 minút aj s rozohriatím a následným pretiahnutím. Nezabúdajte ale ani na bežný pohyb, ako je chôdza, jazda na bicykli, prechádzky a vymeňte výťah za schody. Keď sa všetky tieto malé zmeny spočítajú, môžete za deň spáliť až o stovky kalórií navyše, čo sa prejaví na znižovanie percenta vášho telesného tuku a bruško začne vyzerať oveľa lepšie.


Zdravá strava a pravidelný pohyb majú ďalšie výhody
V rámci dodržiavania správneho stravovania môžete vyskúšať chutné a originálne zdravé recepty. V kombinácii s pravidelným pohybom dosiahnete nielen toho, že schudnete v oblasti brucha. Navyše začnete pozorovať, ako sa zlepšuje kvalita vašej pokožky, ako sa vaše telo spevňuje a na ústup sa iste dá aj celulitída. Aby však zmena vydržala, žiada si to dlhodobo udržateľné riešenie. Nájdite rovnováhu medzi tým, čo je dobré a medzi tým, čo vám jednoducho iba chutí a robí vám radosť. Spokojný a chutný život totiž môže byť aj zdravý.


Autor: Šárka Stuchlíková
Alternatívne produkty