Vitamínová bomba Goji: ovocie večnej mladosti

Ak ste ešte nepočuli o Kustovnici čínskej čiže Goji, je na čase si o nej niečo naštudovať a zvážiť jej zaradenie do vašej zdravej výživy. Goji (Wolfberry) je považovaná za ovocie s obrovskou výživnou hodnotou. Červené bobule sú obľúbené v Číne a v tibetských Himalájach, kde ju označujú za fontánu večnej mladosti. Ľudia vďaka nej eliminujú mnoho zdravotných problémov ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, horúčka a problémy s očami. U nás sa stala obľúbenou len nedávno, jej história má však korene už v starovekej Číne. Plody Goji sa konzumujú surové, varené a sušené (ako hrozienka), tiež sa dajú použiť v bylinkových čajoch, šťavách a doplnkoch stravy.

Goji zloženie:
Je to veľmi silný antioxidant a preto nie je divu, že je označovaná ako kľúč k zdraviu a večnej mladosti. Goji obsahuje esenciálne aminokyseliny, má veľkú koncentráciu proteínov, obrovské množstvo vitamínu C (8x viac ako pomaranč a 3x viac ako kivi), karotenoidy a 21 stopových prvkov (napríklad selén, zinok, železo, meď, mangán, draslík, sodík). Má tiež vysoký obsah vlákniny, kyselinu linolovú a linoleovú, beta-karotén, luteín, vitamíny skupiny B, vitamín A a vitamín E. Je v nej 15x viac železa ako v špenáte, rovnako ako mnoho ďalších významných látok. Niet preto pochýb, že Goji je považovaná za nutričnú ​​bombu.

5 významných liečivých účinkov Kustovnice čínskej Goji:

1. Zabraňuje chorobám, rakovine a starnutiu:
pôsobí protizápalovo a udržuje imunitný systém v rovnováhe, predchádza rastu nádorov, pomáha zabrániť degenerácii buniek a tvorbe rakovinotvorných buniek, ako silný antioxidant spomaľuje proces starnutia, mierni vedľajšie účinky chemoterapie (tak ako Chlorella), chráni vnútorné orgány a pomáha pri bolestiach kĺbov, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a detoxikuje, spomaľuje Alzheimerovu chorobu.

2. Dodáva energiu a zvyšuje chuť na sex:
bojuje proti chronickej únave, obnovuje energiu a silu, stimuluje mužskú potenciu, obnovuje libido a sexuálnu túžbu.

3. Znižuje stres a úzkosť:
uľavuje od bolesti hlavy a závratmi, odbúrava stres a bojuje s depresiami, zbavuje nespavosti a napomáha kvalitnému spánku, spomaľuje proces starnutia, pôsobí preventívne proti degenerácii nervovej sústavy, zlepšuje pamäť a zvyšuje koncentráciu.

4. Skrášľuje a vylepšuje zrak:
chráni pokožku pred voľnými radikálmi, pomáha unaveným očiam a znižuje zrakové problémy, urýchľuje proces hojenia, udržuje pružnú pleť, posilňuje vlasy a nechty, pomáha pri liečbe kožných chorôb.

5. Je vhodná pre diéty a správne zažívanie:
chráni pečeň a obličky, znižuje váhu, napomáha tráveniu, doplňuje vitamíny pri redukčných diétach (spolu so spirulinou), znižuje chuť na sladké  pomáha vstrebávaniu vápnika, mierni choroby močových ciest.

Goji Kustovnica čínska je najčastejšie k dispozícii v sušenej podobe. Môžete ju jesť samotnú alebo ju pridať do ovsených vločiek. Namočte ju vo vode a po niekoľkých hodinách z nej vznikne lahodný červený nápoj. Bobule možno pridať aj do smoothies. Kto rád pije čerstvé ovocné džúsy, ten môže zvážiť pestovanie Goji a vyrobiť si vlastnú šťavu doma. Športovci môžu dobiť energiu proteínovú tyčinkou s Goji a brusnicami.

Goji dávkovanie:
Najjednoduchšia konzumácia kustovnice je v sušenej podobe. Presná odporúčaná denná dávka nie je stanovená, berte preto do úvahy vek, pohlavie a zdravotný stav. Optimálne množstvo sú 4 gramy sušených bobúľ denne. Goji neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky, napriek tomu by sa jej mali vyhnúť ľudia, ktorí užívajú lieky na diabetes alebo krvný tlak. Bobule obsahujú veľa vitamínu C, preto užitie väčšieho množstva plodu môže zapríčiniť hnačku.Autor: Michaela Hynková

Alternatívne produkty