Účinné látky v krémoch: Ktoré sú pre Vás tie pravé?

Pleťové krémy patria medzi základné prípravky pre starostlivosť o pleť, preto nie je ani divu, že je nimi zaplavený trh. Výrobcovia sa predháňajú v omladzujúcich, regeneračných alebo posilňujúcich účinkoch. Čo nám krémy môžu naozaj poskytnúť a kto za týmito účinkami stojí?

Možné funkcie pleťových krémov:
• dodávajú vlhkosť a viažu v koži vodu
• ochraňujú pred UV žiarením a vplyvmi počasia
• povzbudzujú kožný metabolizmus
• znižujú mastný lesk, tvorbu čiernych bodiek a pocit napätia
• vyhladzujú a premasťujú pleť
• opokojujú podráždenú kožu
• spomaľujú starnutie kože
• zlepšujú elasticitu pleti
• zmierňujú tvorbu a hĺbku vrások
• zjemňujú pleť

Pleťové krémy môžete vyberať podľa funkcie - teda obsiahnutie biologicky aktívnych látok, typu Vašej pleti, veku a existuje ešte mnoho ďalších aspektov. V tomto článku sa zameriame na funkcie, teda zásadný fakt pre to, aby mal krém vysnívaný účinok.

Dvadsaťročná tvár nepotrebuje omladzujúce účinky, majiteľ mastnej pleti netúži po ešte mastnejšej a normálnu pleť nepotrebuje liečiť podráždenie. Ak nechcete zbytočne zaťažovať pleť, ktoré účinky sú pre vás tie pravé? K objasneniu problému je dôležité vedieť, z čoho sa krémy vôbec skladajú.

Zloženie pleťových krémov:
Základnou emulziou je väčšinou olej / voda. Môžu byť tekuté (pleťové mlieka) alebo tuhé (krémy). Má mnoho výhod ako napríklad lepší lesk, na pleti nezostáva mastný film alebo dobrá roztierateľnosť a vstrebateľnosť. Existuje aj varianta voda / olej, ale od tej sa už pomaly ustupuje, pretože obsahuje vysoký podiel uhľovodíkov, ktoré sa nevstrebávajú a zostávajú na pokožke. Ďalšia dôležitá látka pomáha sťahovať póry, redukovať tvorbu kožného mazu a vyrovnávať pH pleti po jej čistení. Ide o tzv. adstringentnu látku, ktorá všeobecne sťahuje a vysúša telesné tkanivá, znižuje vylučovanie sekrétov a výtokov. Mimo to sú veľmi dôležité protizápalové a konzervačné látky, ktoré tiež obsahuje každý krém. V poslednom rade sa dostávame k biologickým účinným látkam (komplexne účinným a samostatne účinným látkam), ktoré sú pre krémy zásadné. Ide o látky, ktoré určujú ich pravý charakter. Komplexne účinne látky vyžadujú pre účinok väčšiu koncentráciu v prípravku. Pôsobia za pomoci iných látok, ide prevažne o zmesi. Samostatne účinné látky účinkujú aj bez prítomnosti iných látok.

Zoznam najpoužívanejších biologicky účinných látok v krémoch:
Aloe vera: o blahodarnom sukulentu sa môžete viac dočítať tu.
Avokádový olej: podporuje obnovu buniek a regeneráciu pleti, upokojuje svrbiacu pleť a pôsobí protizápalovo, udržuje pleť hebkú a vláčnu, chráni pleť pred vonkajšími škodlivými vplyvmi a obsahuje ochranný slnečný faktor.
Šípkový olej: spevňuje a posilňuje pleť, dodáva jej hydratáciu, vláčnosť, jemnosť a posilňuje jej obranyschopnosť.
Ricínový olej: má regeneračné, upokojujúce a hojivé účinky.
Jojobový olej: vyživuje, zvláčňuje, navyše má aj upokojujúce účinky.
Arganový olej: chráni pleť pred vonkajšími škodlivými vplyvmi a pred predčasným starnutím, spoľahlivo ju hydratuje, vyživuje a zjemňuje.
Mandľový olej: dodáva pleti hebkosť, mierni jej podráždenie, chráni ju a pomáha pri pnutí alebo svrbení, má silné regeneračné a upokojujúce účinky a je veľmi efektívny na ošetrenie slnkom podráždenej pleti.
Bambucké maslo: dôkladne pleť vyživuje, hydratuje, zjemňuje a chráni proti nepriaznivým vonkajším vplyvom.
Kyselina hyalurónová: chráni pleť pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, udržuje pleť pevnú a pružnú, vyhladzuje staršie vrásky a odďaľuje vznik nových.

Kyselina ursolová: podporuje spevnenie pleti, dodáva jej silu a prirodzenú pružnosť.
Antioxidanty: redukujú vrásky a jemné linky, chráni pleť pred predčasným starnutím.
Koenzým Q 10, vápnik: pleť vyživujú, upokojujú a dodávajú jej zdravý vzhľad.
Retinol, tokoferol: majú antioxidačné účinky, redukujú pigmentové škvrny a pôsobí proti starnutiu pleti.
Glycerín: zjemňuje a hydratuje pleť.
Omega-3 mastné kyseliny: hydratujú a rozjasňujú pleť.
Morské riasy: vyživujú a posilňujú pleť.
Vitamín E: je mocný antioxidant, chráni pleť proti vonkajším škodlivým vplyvom a celkovo ju omladzuje.
Allantoin: intenzívne regeneruje pleť, stimuluje rast a regeneráciu kožných buniek.
Skvalén: má antioxidačné účinky a posilňuje pleť, chráni pred vysušovaním.

Biologicky účinných látok je naozaj veľa. S rastom kreativity kozmetického priemyslu zoznam veľmi rýchlo narastá, stačí si vybaviť krémy s extraktom zo slimákov, hadím jedom alebo kaviárom, o ktorých sa môžete viac dočítať tu: Diet Esthetic: Večné mladosti vďaka prírodným jedom a extraktom. Ale nemusí sa jednať o exotické novinky. Výrobcovia látky všemožne kombinujú a hrajú sa s koncentráciami, vďaka čomu vznikajú nové, aj keď v skutočnosti známe, vychytávky. Ak už máte predstavu o svojej vysnívanej látke, neváhajte ju vyhľadať v našej ponuke pleťových krémov. Samozrejme nesmiete zabúdať na fakt, že krásnu pleť neurobí len správne zvolený pleťový krém. Dôležité je aj každodenné odličovanie a čistenie podľa typu Vašej pleti. Ako sa o Vašu pleť správne starať a aké kozmetické prípravky používať? To sa dozviete v ďalšom článku.

Zdroje: Hülsken, Margot a kol. Príručka pre kaderníčky, http://www.slozeni-kosmetiky.cz/


Autor: Tereza Župová

Alternatívne produkty