Účinky kokosového tuku/oleja na zdravie človeka

 

Kokosový tuk je v súčasnosti značným množstvom webových stránok, kníh, článkov alebo dokonca štúdií propagovaný pre jeho najrôznejšie benefity, ktoré z neho robia tzv. superpotravinu. Dokonca aj napriek vysokému obsahu nasýtených mastných kyselín sú kokosovému tuku prisudzované preventívne a liečebné účinky pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ale aj Alzheimerovej chorobe či atopickej dermatitíde. K ďalším udávaným benefitom patrí ochrana pred slnečným žiarením.

Búrajú sa mýty, že nasýtené tuky sú najhoršie na srdce a cievy. Kokosový olej nemá negatívny vplyv na cholesterol, dokonca pomáha redukovať jeho zlú, LDL formu, hoci ľudia so sklonom k zvýšenému cholesterolu – geneticky, vekom alebo inak podmienenému , by si mali dávať pozor na konzumáciu nasýtených tukov. No hlavne tých rafinovaných a transmastných v keksoch, pečivách, nátierkových a rastlinných maslách.

Panenský kokosový olej posilňuje imunitný systém, má protibakteriálne a protivírusové účinky, podporuje činnosť hormonálnej sústavy a zlepšuje metabolizmus. Prospieva ľuďom so sklonom ku kvasinkovým ochoreniam, s problémami štítnej žľazy, športovcom a všetkým, čo sa snažia schudnúť. Zasýti na dlho, nezvýši hladinu cukru v krvi a zohráva významnú úlohu pri urýchlení prechodu na tukový metabolizmus, čím prispieva k spaľovaniu tukov aj v oblasti brucha.

Okrem toho kokosový olej nachádza svoje uplatnenie aj v kozmetickom priemysle. Pri dlhodobejšom užívaní zvyšuje obranyschopnosť pleti a vytvára ochranný film, ktorý ju chráni pred baktériami. Extra panenské produkty sú bohatým zdrojom antioxidantov a vitamínov A, C a E. Je tým najlepším prirodzeným zdrojom pre hydratovanie pokožky, aký si viete predstaviť. Olej je vhodný pre každodennú starostlivosť o suchú a citlivú pokožku celého tela – hydratuje ju a zabraňuje jej vysychaniu.

V lete kokosový olej  pleť regeneruje a hydratuje po opaľovaní, v zime ju chráni pred mrazom. Vhodný je pre citlivú i alergickú pokožku. Používa sa ako regenerátor vlasov vo forme zábalov a tak isto na masáže tela. Využitie našiel aj pri odličovaní pleti a rias.

Ak máte poškodené a lámavé vlasy, stačí si ho naniesť na pol hodinu a následne dôkladne opláchnuť. Vhodný je aj ako balzam po holení či depilácii. Kvalitný olej je lisovaný za studena bez konzervačných a vonných látok.

Čistý kokosový olej je veľmi ľahké si obľúbiť aj ako telové mlieko, alebo pleťový olej. Dobre sa roztiera i vstrebáva, veľmi príjemne vonia a má na pokožku blahodarný vplyv.

Dnes by už nemal byť problém zohnať kvalitný, najlepšie panenský a za studena lisovaný kokosový olej. Dostať ho už v mnohých predajniach zdravej výživy. Zadovážiť sa dá aj vo viacerých online obchodoch špecializujúcich sa na zdravý životný štýl.

Ak vás trápia rôzne zdravotné problémy, ktoré dokáže zmierniť práve kokosový tuk, tak neváhajte a siahnite po ňom. Rozhodne nebudete banovať a môže vám priniesť nielen úľavu, zmiernenie ťažkostí, ale aj potešenie.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Alternatívne produkty