Trápi Vás stres, nervozita alebo nespavosť? V prírode nájdete liek.

Príroda okolo nás je v podstate liekom. Rôzne chemické liečivá sú samozrejme tiež dôležité, ale mali by sme sa k nim obracať, ak už nie je iná cesta. Liečba sa dá podporiť rôznymi liečivými bylinami alebo môžu byť tieto rastlinky úplne dostačujúcim liekom. Prípadne nám môžu pomôcť, keď všetko ostatné zlyhá. Každopádne by sme na liečivé byliny nemali nikdy zabúdať. Vybrala som niektoré z byliniek, ktoré Vám môžu pomôcť so stresom a upokoja Váš život.

Medovka lekárska (melissa officinalis)
Pôsobí priaznivo na centrálny nervový systém. Medovka má výrazné upokojujúce účinky a celkovo uvoľňuje napäté svalstvo. Užíva sa pre lepší spánok a upokojenie. Vyskúšajte čaj s meduňkových lístkov!

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
Patrí medzi veľmi známe liečivé rastliny používané k celkovému upokojeniu tela. Pestuje sa pre svoje korene a pakorene. Prípravok z valeriány lekárskej je známy pod názvom "valeriánové kvapky". Po celom svete pomáhajú tieto kvapky na liečbu nespavosti. U niektorých jedincov môže však spôsobiť bolesti hlavy alebo podráždenosť. Dlhodobé užívanie poškodzuje pečeň a môže viesť k ľahkej návykovosti. Valeriána lekárska zmierňuje nervozitu, stres, zlú náladu, migrény a znižuje krvný tlak. Je veľmi účinný.

Mučenka jedlá (passiflora edulus) - marakuja
Má výrazné upokojujúce účinky. Tlmí bolesť nervového pôvodu, lieči poruchy spánku a uvoľňuje hladké aj kostrové svalstvo v kŕči. Využíva sa hlavne pre svoje mierne analgetické, sedatívne a spazmolytické účinky (uvoľňujú kŕče). Zvonka sa tiež užívala na hemoroidy, kožné vredy a zápaly. Pre danú potrebu sa zberá kvitnúca vňať v období okolo mája. Nekonzumujte v tehotenstve a pri dojčení.

Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)
Levanduľa lekárska sa vyznačuje predovšetkým svojou neodolateľnou vôňou. Extrakt z kvetov levandule sa pridáva do kúpeľov. Tíši bolesti hlavy, nespavosť, nervozitu a závraty. Uvoľňuje kŕče, zvyšuje vylučovanie žlče, pôsobí proti plynatosti a má antiseptické účinky. Využíva sa na liečbu nespočetného množstva problémov. Mierne tiež znižuje krvný tlak. Opäť nepoužívajte v tehotenstve a pri dojčení, v niektorých prípadoch môže viesť dokonca aj k potratu (uterotonikum).

Extrakt z ovsených klíčkov
Extrakt z ovsených klíčkov nie je úplne známy, hoci je veľmi účinný. Zmierňuje stavy úzkosti, vyčerpanosť, upokojí telo a zmierni nespavosť.

Chmeľ otáčavý (Humulus lupulus)
Okrem svojich upokojujúcich účinkov tiež dezinfikuje. Je využívaný pri problémoch s nespavosti alebo pri nervovej slabosti.

Prípadne si jednoducho dajte kúsok dobrej čokolády a bude Vám hneď lepšie. Vyskúšajte napríklad vynikajúci horkú čokoládu s brusnicami, pomarančom alebo chili.

Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty