Strava verzus šťastie

Zdravie človeka je tá najdôležitejšia vec, o tom niet pochýb. Za šťastie si ale vraj každý zodpovedá sám. Nie nadarmo sa vraví : „Každý je si strojcom svojho štastia.“ Ale nie sú tie dve veci spolu úzko prepojené?

 

Náš zdravotný stav najväčším podielom ovplyvňuje strava, ktorú konzumujeme. To znamená, že to, čo konzumujeme ovplyvňuje aj našu psychiku, správanie a celý život. Pokiaľ je človek často chorý, zranený alebo má depresie, asi len ťažko môže byť šťastný. Je dokázané, že ak vaše stravovanie je zdravé, tak omnoho lahšie zvládate stres, vyrovnávate sa s tažšími životnými situáciami, jednoducho vaša psychyka je omnoho pevnejšia.

Ako sa zdravo stravovať:

Jedzte pestrú stravu. Vyberajte si potraviny tak, aby vaša strava bola vyvážená. Strava by sa mala skladať približne z 20% bielkovin, 60% sacharidov a 20% tuku.

Jedzte 5-6 menších porcií denne v zhruba trojhodinových intervaloch. Nevynechávajte raňajky- tie vám zaistia naštartovanie metabolizmu. Večerajte 2-3 hodiny pred spánkom. Vyberajte potraviny bohaté na celozrné produkty, zeleninu, ovocie.

Pocit vnútorného štastia, spokojnosti, harmónie možeme dosiahnuť aj prostriedkami, ktoré bežne nájdeme aj v prírode a dokonca v našej kuchyni.

 

Medzi významné potraviny patria:

 

- orechy a semiačka (konopné a chia)

- obilniny-quinoa, ovos a všeobecne komplexné sacharidy (celozrné produkty, celé zrná)

- ďatle, banány, ľahko stráviteľné sacharidy

- oleje s vysokým obsahom omega 3 (ľanový, konopný, rybí) a kokosový olej

- kakaové bôby- prírodné antidepresivum

- mäso, vajíčka, zelenina

 

Pri nedostatku serotonínu často zaháňame negatívne pocity sladkosťami. Vtedy môžeme zvoliť menej kalorickú a zdraviu škodlivú variantu sladkostí v podobe zdravého receptu ktorý si pripravíme doma.

 

Koláčik so sušenými banánmi:

 

Ingrediencie:

 

4 sušené figy

5PL ďatlového sirupu

½ avokáda

3PL kakaa

5PL strúhaného kakaového masla

4 sušené banány

½ šálky mandlí

 

Mandle a sušené figy pomelieme, a spolu s ďatlovým sirupom umiesime cesto, ktoré natlačíme do formy vyložené potravinovou fóliou. Kakaové maslo rozpustíme vo vodnej lázni. Rozmixujeme avokádo s kakaom a ďatlovým sirupom.Sušené banány naskladáme na korpus, na nich dáme náplň a necháme ztuhnúť.Vyberáme pomocou fólie.

 

Autor: Radka Kuzmová

 

Alternatívne produkty