Pripravte pleť na slnečné lúče

 

1. Stravou k dokonalému opáleniu
Po krásnom rovnomernom opálení túži asi každá žena. Vedeli ste ale, že k jeho získaniu je potreba pokožku riadne pripraviť? Ešte než prvýkrát vystavíte telo slnečným lúčov, dodajte organizmu dostatočné množstvo beta-karoténu, ktoré práve ku krásnemu, rovnomernému a dlhotrvajúcemu opáleniu prispieva. Ak vám nevadí investovať do opálenia nejakú tú korunu navyše, kúpte si potravinové doplnky s vysokým obsahom beta-karoténu. Ak nie ste priaznivcom prehĺtania tabletiek a radšej by ste opálenie podporili prírodnou cestou, zaraďte do svojho jedálnička dostatok mrkvy, paradajok, avokáda, špenátu, tekvice a ďalších potravín, ktoré beta-karotén vo vysokej miere obsahujú.

Rovnako ako sa pomaly ale isto blíži obdobie, kedy z našich šatníkov zmiznú teplé svetre a dlhé nohavice, nezadržateľne sa blíži tiež čas, kedy poličky a šuplíky v kúpeľniach volajú po zmene. Zatiaľ čo v chladnejšom období roka si väčšina z nás vystačí s hustejším krémom, v lete sú nároky pleti bez ohľadu na jej typ trochu odlišné a tomu treba prispôsobiť nielen výber kozmetických prípravkov, ale aj každodennú rutinu v starostlivosti o pokožku. Ak ste presvedčení, že s príchodom teplých letných dní stačí schovať zimné kozmetiku a zo dňa na deň začať s používaním kozmetiky letné, ste na omyle. Ak nechcete riskovať nepríjemné spálenie hneď prvý deň pobytu na slnku, túžite po krásnom a rovnomernom opálenie bez pigmentových škvrniek a nepríjemného slupování, musíte okrem letnej dovolenke pri mori naplánovať tiež taktiku starostlivosť o vašu pleť. A kedy začať? Čím skôr tým lepšie!

2. Zbavte pokožku zimných nánosov
K rovnomernému opáleniu je nevyhnutné zbaviť pokožku odumretých čiastočiek kože. Doprajte si pred letom poriadny peeling, ktorý účinne odstráni všetky prebytky kože, ktoré sa v priebehu zimy na vašom tele nazbierali. Zamerajte sa na miesta, kde je koža hrubšia a má tendenciu rohovatieť. Dajte si záležať na kolenách, lakťoch a priehlavkách, ale nezabudnite ani na rôzne zákutia a záhyby tela, ako sú miesta v ohybe lakťov a kolien, podpazušie, dekolt, ale aj kĺby na prstoch a priestor medzi jednotlivými prstami nielen na nohách, ale aj na rúk. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď peeling použijete na suchú pokožku tesne pred tým, než si doprajete sprchu. Najneskôr tri minúty po ukončení sprchy a osušení uterákom potom naneste na pokožku dostatočné množstvo upokojujúceho a vysoko hydratačného telového mlieka, ktoré vás ochránia pred začervenaním a podráždením kože.

3. Vybudujte si ochrannú bariéru
Ešte než sa vydáte na prvú tohtoročnú dovolenku, vybudujte si ochrannú vrstvu pred zákernými slnečnými lúčmi. Dva až tri týždne pred prvým plánovaným slnením vymeňte bežný telový krém za krém s ochranným faktorom minimálne SPF 15 a aplikujte ho na pokožku pravidelne každý večer tesne pred tým, než sa uložíte na spánok. Vďaka tomu vytvoríte v najvrchnejšej vrstve pokožky zvané stratum corneum ochranný film, ktorý zabráni nechcenému spáleniu pokožky, ktoré najviac hrozí práve v prvých dňoch vystavovania slnku.

4. Testom k dokonalej zhode
Kým väčšine mladých žien a dievčat stačí ku krásnej pleti obyčajná Nivea a nemusí sa zaťažovať dennými, nočnými, očnými a regeneračnými krémami, zrelé ženy sú na tom presne naopak. Ich pleť vplyvom priberanie veku mení svoje vlastnosti doslova zo dňa na deň a s tým ide ruka v ruke aj neustále hľadanie nových kozmetických produktov, ktoré ich pleti sadnú. A nie inak je tomu aj pri prechode zo zimnej na letnú rutinu. Kým vlani vašej pokožke ku šťastiu postačil obyčajný olejček, tento rok už možno budete musieť siahnuť po silnejšom kalibru. Môžete si síce zaobstarať litrové balenie telového mlieka, ktoré v minuloročnej sezóne spoľahlivo menilo vašu pleť v hladký hodváb, nikto vám ale nezaručí, že bude mať aj tento rok rovnaký účinok. Ľahko sa tak môže stať, že vaše ťažko zarobené peniaze nakoniec skončia v odpadkovom koši a vám zostanú len oči pre plač a problematická pokožka.

A preto testujte! Než si zaobstaráte ďalšie veľké balenie vašej obľúbenej kozmetiky, siahnite po miniaturke alebo testeru. Otestujte je na vašej pokožke a až si budete stopercentne istí, že fungujú podľa vašich predstáv, investujte do väčšieho balenia. Pretože čo si budeme hovoriť, peniaze skrátka na stromoch nerastú.

5. Zvykajte si na novú rutinu
Aj keď v zimných mesiacoch sa staráte o pleť poctivo, v letných mesiacoch by sa vaša očistná rutina mala teplému počasiu prispôsobiť a starostlivosti o pleť by mala byť starostlivejšie a hlavne častejšie. Teplé počasie prispieva k častejšiemu zanášaniu pokožky nečistotami a vyžaduje aj zmenu niektorých kozmetických prostriedkov. Ak sa chcete k svojej pokožke správať zodpovedne, plánujte dopredu. Zostavte si plán letnú starostlivosť o pleť a postupne na neho prechádzajte.

Vezmite to na príklade. Ak pleť v zime čistíte raz denne, v lete budete k večernému rituálu musieť pridať aj rituál ranný. Keď ale na nový systém prejdete zo dňa na deň, vaša pokožka bude doslova šokovaná. Častejšie čistenie pleti, obzvlášť ak používate prípravky s obsahom alkoholu, má mnohokrát za následok zvýšenú produkciu mazu, alebo naopak tvorbu suchých šupiniek. Čím rýchlejšie na novú rutinu prejdete, tým viac bude vaša pleť zmätená a začne sa správať nevyspytateľne. Ak tomu chcete predísť, dajte si z prechádzanie na čas. Začnite kombinovať zimnú a letnú rutinu najprv dvakrát týždenne a to v dňoch, kedy je pleť najviac namáhaná (napríklad po návšteve fit centra, alebo napríklad po pretancovanej noci v klube). Postupne na intenzite pridávajte a dopracujte sa na kombináciu letné a zimné starostlivosť ob deň. Až keď uvidíte, že vaša pleť zmenu starostlivosť zvláda bez problémov, prejdite trvalo na novú rutinu.

6. Než vyrazíte za slnkom
Ak ste majiteľkou pleti, ktorá svojou farbou nápadne pripomína čerstvo vymaľovanú bielu stenu, potom zrejme viete, že prvý kontakt so slniečkom často dopadá katastrofálne. Stáči pár minút na priamom slnku a z riaditeľky vápenky sa razom meníte na Alžbetu Bátoriovú, ktorá práve dokončila kúpeľ. Pár dní sa stretávate s neznesiteľným pálením pokožky, následne sa premeníte vo vyzliekacích párok a po zvyšok leta žiarite medzi ostatnými vďaka snehovo bielej farbe vašej pokožky. A o to snáď žiadna žena nestojí. Ale nezúfajte, riešenie existuje, aj keď trochu sporné.

Ak sa vydáte do nekonečných vôd internetu na lov názorov dermatológov na účinky opaľovania v soláriu, zistíte, že sú vlastne nerozhodní. Jedna polovica z nich tvrdí, že solárium je nezdravý zabijak, druhá polovica sa prikláňa k názoru, že ako si zničiť pokožku spálením od slniečka, je lepšie pred dovolenku zaskočiť do solária. Ale pozor, pretože nič sa nesmie preháňať! Mladá pleť pod dvadsať rokov do solária rozhodne nepatrí a rovnako tak by sa soláriu mali oblúkom vyhýbať aj ženy, ktoré zdobia početné pigmentové škvrnky v podobe pieh a materských znamienok. Ak nechcete ale riskovať nepríjemné spálenie od slniečka, dve alebo tri krátke návštevy v soláriu by vám nemali ublížiť. Pleť sa ľahko zafarbí, bude lepšie vstrebávať slnečné žiarenie, zníži sa riziko nepríjemných spálenín a navyše vám opálenie vydrží dlhšie. Pred návštevou solária ale v žiadnom prípade nezabúdajte na špeciálny opaľovací krém, ktorý podporí ochranné mechanizmy pokožky, zamedzí spálenie a podporí tvorbu opálenia aj v kombinácii s krátkym časom, stráveným v soláriu.

Autor: Kateřina Dobešová

Zákazníci k tomuto tovaru kupujú
Sprej po opaľovaní SUN UVA Diet Esthetic 200 ml
-63 %
9,50 EUR3,56 EUR
Předpokládané datum naskladnění - Na dotaz
Alternatívne produkty