Prečo kolagén pomáha udržiavať zdravé kĺby?

Kolagén tvorí základ spojivových tkanív a na jeho dostatku závisia zdravé kĺby a bezbolestný pohyb. Čo môže za to, že je kolagén dôležitý a prečo je dobré užívať doplnky stravy, ktoré ho obsahujú?

Čo to je kolagén?

Kolagén je bielkovina, ktorá je základným stavebným kameňom spojivových tkanív a teda i kĺbov. Tvorí približne jednu tretinu všetkých proteínov v telách cicavcov a je nesmierne zdravá pre správne fungovanie pohybového aparátu. S vekom sa počet kolagénových vlákien znižuje a dochádza z prejavom starnutia.

Čo spôsobuje nedostatok kolagénu?

Úbytok kolagénu súvisí hlavne so starnutím a jeho hlavnými prejavmi je vznik vrások alebo problémov s kĺbmi. Nedostatok kolagénu sa prejavuje aj na nedostatočné svalovej regenerácii a obnove svalových buniek. Veľká fyzická aktivita kladie zvýšené nároky na svaly aj na kĺby a je preto nutné mať dostatočné množstvo kolagénu, ktorý dokáže tkanivo obnoviť.

Kto by mal kolagén užívať?

Pre ľudí s bežnou pohybovou aktivitou v mladom alebo produktívnom veku väčšinou stačí prísun kolagénu z bežnej potravy. Doplnok stravy s obsahom kolagénu by mali používať všetci aktívni športovci. Pri zvýšenej fyzickej aktivite totiž dochádza k namáhe kĺbov, ktoré musia byť dostatočne spevnené. Rovnako tak dochádza k aktívnemu opravovanie malých trhliniek vo svaloch, ktoré vznikajú intenzívnym namáhaním svalových vlákien. Pre obnovu je potrebné pomerne veľké množstvo vhodne vstrebateľného kolagénu. Ďalšou skupinou, pre ktorú sú vhodné doplnky s kolagénom, sú starší ľudia. Kolagén totiž spomaľuje procesy starnutia a pomáha proti problémom s kĺbmi, ktoré sú s pribúdajúcim vekom stále opotrebovanejší.

Záverom si teda zopakujeme, čo všetko ovplyvňuje kolagén. Pomáha proti starnutiu pleti, posilňuje kĺby, spevňuje šľachy a obnovuje svaly po tréningu.Autor: Šárka Stuchlíková

Alternatívne produkty