Peelingom k dokonalej pokožke

Leto je v plnom prúde a to je ten čas, kedy idú všetci takpovediac s kožou na trh. Dlhé rukávy sa skracujú, nohavice vymieňame za sukne a šortky a na obdiv dávame to, čo bolo po väčšinu roka skryté. Ale čo si budeme klamať, keď nie je naša pokožka taká, akú by sme si predstavovali, dlhých rukávov a nohavíc sa vzdávame len ťažko, a každý pobyt v spoločnosti ďalších ľudí sa pre nás mení v hororové scénky plné strachu z pohľadov, ktoré nebývajú zrovna obdivné.

A pretože to najlepšie na zdvihnutie nálady je zaobstarať si niečo nové a pekné, ​​prečo si jednoducho nedopriať novú pokožku? Neviete ako? No predsa vďaka peelingu!

Rovnako ako vlasy a nechty, aj pokožka každého z nás dorastá a obmieňa sa. Horná vrstva ľudskej pokožky zvaná epidermis sa skladá z piatich vrstiev, ktoré tvoria bazálne bunky rôznych tvarov a veľkostí. Tieto bunky sa postupom času derú na povrch, menia svoj tvar, až nakoniec odumrú a vytvoria najvrchnejšiu vrstvu pokožky zvanú stratum corneum. A práve táto vrstva spôsobuje to, že je pokožka matná, suchá, vyzerá nezdravo a často aj šupinato. A aby toho nebolo málo, prispieva aj k častejšiemu zanášaniu pórov a vzniku menších či väčších zápalových procesov, ktoré môžu viesť až k tvorbe nepríjemných ekzémov, ale o pozornosť sa hlási tiež po kontakte so slniečkom, kedy sa nepekne zlupuje a tvoria sa pigmentové nerovnomernosti. A povedzte sami, kto by o toto všetko stál? A ešte navyše v lete?

Peeling znamená:
Peeling znanemá obrusovanie odumretej kože, ktorá lipne na povrchu našej pokožky. Tým, že zbavíme telo odumretých buniek, dovolíme pokožke lepšie dýchať a výrazne tak uľahčíme jej regeneráciu. Pokožka potom bude krásne hladká, lesklá, nebude sa lúpať a za možnosť dýchať sa vám odmení okrem iného aj opálením bez nevzhľadných pigmentových škvŕn. Peeling ale svoju službu plní aj na jemné pleti tváre. Môžete sa síce o pleť pravidelne starať, dopriať jej pravidelnú očistu odličovacími a čistiacimi prípravkami a dopriavať jej vlahu v podobe hydratačných krémov, bez peelingu ale nikdy nedosiahnete jemnej pleti, ktorá ani pod tým najhutnejším make-upom nebude tvoriť nevzhľadné fliačky, a dokonca sa nezbavíte ani prebytočnej mastnoty alebo nevzhľadných čiernych bodiek. Ale peeling má aj iné výhody. Ak ho budete používať pravidelne, pomôže vám dokonca v boji s nevzhľadnou pomarančovou kožou. Pri jemnej masáži abrazívnou zložkou totiž dochádza k prekrveniu pokožky, ktorá potom nielen lepšie regeneruje, ale tiež sa ľahšie vyrovná s nevzhľadnou pomarančovou kožou. Už chápete, prečo je pravidelný peeling tak dôležitý?

Každý pes, iná ves:
Čo robí ľudské členy spoločnosti tak zaujímavými? No predsa rozdiely! A nie vždy to musia byť rozdiely povahové. Máme rôzne farby očí, rôzne typy vlasov a tiež rôzne typy pokožky. A práve na to sa teraz zameriame.

Peeling ako taký je vhodný prakticky pre všetky typy pleti. Ale s peelingovými prostriedkami už je to o málinko zložitejšie. Vyrába sa v rôznych variantoch, a preto musíme u ich výbere premýšľať. Kým suchá a citlivá pokožka vyžaduje veľmi jemný peeling s čo najmenšími abrazívnymi čiastočkami, mastné a normálne pokožke urobí lepšiu službu peelingový prípravok o málinko drsnejší. Typu pleti by sme však nemali prispôsobiť len výber peelingového prípravku, ale aj početnosť jeho používania. Hoci normálnej bezproblémovej pokožke postačí ošetrenie raz za štrnásť dní, majitelia mastnejšej kože musia po peelingu siahnuť ideálne každé štyri dni. Najlepšie urobia, keď zvolia prípravok s upokojujúcimi účinkami, ktorý pleť krásne zbaví nečistôt a prebytočného mazu, ale tiež zabráni prípadnému vzniku podráždenia z častejšieho obrusovania pokožky. Existujú aj prípravky, ktoré sú určené na denné používanie. Tie sú zvyčajne veľmi jemné a obsahujú tak maličké abrazívne čiastočky, že je na pleti skoro ani neucítite. Takéto prípravky sú skvelé najmä v lete, keď sa pleť zanáša o mnoho viac, avšak siahne po nich ten, komu príroda nadelila pokožku suchú a citlivú, pravdepodobne si zamiesi na nepríjemný problém. Ľudia, ktorých pokožka je suchá, precitlivelá a má sklony k vytváraniu ekzémov a vyrážok, by nemali peeling robiť častejšie ako raz za tri týždne.

Ako na vec:
Ak chcete pomocou peelingu dosiahnuť tie najlepšie možné výsledky, je dôležité dodržiavať päť základných pravidiel. Pravidlo číslo jedna znie "nikdy nevykonávajte peeling suchej pokožky"! Teda aspoň v prípade, že ste pre exfoliácii zvolili produkt kupovaný, a nemáte v pláne použiť doma vyrobený peeling, ktorého základom je hutný hydratačný krém. Suchá pokožka je relatívne tvrdá a nemá dostatočné množstvo elasticity, ktorá je potrebná na bezpečnú likvidáciu odumretých čiastočiek kože. Najlepšie teda je tesne pred peelingom podrobiť telo dôkladnej sprche alebo kúpeli, ktorá zmäkčí odumretú pokožku a ľahšie sa tak podvolí sile abrazívnych častíc peelingového prostriedku.

A ruka v ruke s kúpeľom ide aj pravidlo číslo dva. Než sa vrhnete na samotný peeling, vždy pokožku riadne vyčistite! Prečo? Pretože nečistoty, ktoré sa na pokožke usadzujú, by sa v priebehu obrusovanie odumretých kožných buniek mohli preniesť na "novú" čistú pokožku a zbytočne spomaliť jej regeneráciu. A navyše, keď už človek venuje pleti takú starostlivosť, tak prečo to neurobiť poriadne bez rizika vzniku začervenania a zbytočného zanášaniu pórov? Ak máte teda v pláne dopriať telu poriadny celkový peeling, najprv si dajte sprchu a nezabudnite použiť kvalitné sprchový gél alebo mydlo. A to isté platí aj o tvári, pleti i dekoltu. Ak chcete dosiahnuť tie najlepšie výsledky, najprv zbavte pleť zvyškov makeupu a potom dočistite pleť pleťovým tonikom. Akonáhle budete mať hotovo, navlhčite pleť teplou vodou a môžete sa pustiť do diela.

Pravidlo číslo tri je dôležité hlavne pre tých, koho trápi Ekzematická pokožka alebo pupienky. A ako teda znie? Od pupienkov a vyrážok ruky preč! Či už vás trápi to či ono, je potrebné si uvedomiť, že vyrážky a akné sú vlastne drobné zápalové procesy. Keď je rozdráždíte, zvyčajne sa ešte zhoršia a to určite nechcete. Ak vás trápi tvorba akné, alebo ak trpíte na ekzémy a vyrážky, je lepšie peeling vôbec nevykonávať, prípadne sa postihnutým miestam starostlivo vyhýbať a zbytočne ich nedráždiť.

Pravidlo štyri je však veľmi dôležité pre všetky typy pokožky a musia ho dodržiavať aj tí z nás, ktotý sa pýšia prakticky dokonalou a úplne bezproblémovú pleťou. Sila totiž nič nerieši! Aby ste svoju pokožku dokonale zbavili zvyškov odumretej kože, rozhodne nemusíte používať hrubú silu. Buďte trpezliví a obrusujte pokožku jemnými krúživými pohybmi. Abrazívna zložka urobí prácu za vás a vy sa nemusíte báť, že si pokožku poškodíte. A presne k tomu by mohlo dôjsť, ak budete tak povediac príliš tlačiť na pílu.

A nakoniec tu máme pravidlo číslo päť. Hydratujte, hydratujte, hydratujte! Možno sa vám to zdá ako obohraná pesnička a možno dokonca máte pocit, že hydratácia je preceňovaná. Lenže opak je pravdou. Keď zbavíte svoju pokožku nánosov odumretých kožných buniek, nebude ako zázrakom krásna, hebká a lesklá. Pokožka po peelingu totiž spravidla býva veľmi vysušená a hlavne citlivá. A práve preto je nevyhnutné dodať jej patričnú vlahu. Novo odkrytá pokožka vcucne krém rovnako ako pijavý papier machule atramentu, a za odmenu vám ukáže svoju hebkú a lesklú tvár.Autor: Kateřina Dobešová

Alternatívne produkty