Objavte liečivú silu brusníc

Brusnice sú malé červené bobule príbuzné čučoriedke. Využívajú sa v potravinárstve, kozmetike a na výrobu liečiv. Uľavujú od infekcie močových ciest, posilňujú imunitu, znižujú cholesterol, chránia pred srdcovým ochorením, chorobami pečene, chorobami očí, zubným kazom a krvácaním ďasien.

Najzdravšie sú americké brusnice, ktoré sú väčšie a u nás sa predávajú skôr sušené a v tabletkách. Výborná je brusnicová šťava a brusnicová marmeláda. Toto netradičné ovocie si môžete vypestovať na záhrade, darí sa im aj v horských oblastiach. Zberá sa na prelome septembra a októbra. Dajú sa skladovať v chladničke po dobu dvoch mesiacov, alebo je možné zamraziť pre neskoršie použitie.

Bobule sú plné antioxidantov. Obsahujú vitamíny C, E, K a B6. Sú bohaté na minerálne látky, ako sú vápnik, horčík, fosfor, železo, zinok, sodík a draslík. Ďalej v nich nájdete vlákninu, kyselinu chinovej a kyselinu salicylovú, ktorá sa používa na liečbu psoriázy a bradavíc.

Brusnice na močové cesty:
Ženy sú veľmi náchylné na ochorenia močových ciest. Dôvodom je krátka močová trubica, ktorou sa do močového mechúra ľahko dostane zákerná baktéria Escherichia coli. Tá sa tam začne rozmnožovať a spôsobuje infekciu. Vhodnou prevenciou sú látky obsiahnuté v brusniciach. Ide o takzvané proanthokianidy, ktoré pomáhajú eliminovať škodlivé baktérie z močového ústrojenstva. Pravidelná konzumácia brusnicovej šťavy vie významne znížiť výskyt tohto nepríjemného a bolestivého ochorenia. Veľké množstvo kyslých zložiek obsiahnutých v šťave si vie poradiť aj s obličkovými kameňmi. Už po jednom dni užívania liečivých brusníc, by mala vzniknúť ochrana pred zápalmi.

Ako konzumovať brusnice:
Brusnice sú diétne, majú výbornú výživovú hodnotu a dodajú rýchlu energiu. Jeden pohár brusníc má iba 45 kalórií. Urobte si doma mix zo sušených brusníc, nesolených orechov a rôznych semienok. Pridať ich môžete do ovsených vločiek a celozrnných cereálií. Mrazené sa skvele hodia do ovocného smoothie. Vynímajú sa v koláčoch a sušienkach. Vynikajúce sú proteínové tyčinky a brusnice v čokoláde.


Autor: Michaela Hynková

Alternatívne produkty