Liek menom cesnak

Cesnak je zázračná rastlina opradená množstvom mýtov a historiek vďaka svojim liečivým schopnostiam. Už od detstva počúvame od našich rodičov a starých mám, že cesnak je zdravý. Prečo je tomu tak? A je nutné obetovať svieži dych pre zdravšie telo? Výraznú chuť a vôňu cesnaku navyše neznesie každý.

Cesnak kuchynský (Allium sativum) pochádza zo strednej Ázie. Cesnak sa preslávil svojimi liečivými účinkami. Posilňuje telo a podporuje obranyschopnosť organizmu. Cesnak sa využíval aj ako dezinfekcia a zachránil tak mnoho ľudských životov.

Obsahuje vitamín C, vitamíny rady B, beta-karotén (provitamín A), enzýmy, vápnik, železo, draslík, horčík a fosfor, zinok, jód, selén, síra, mangán a meď.

Cesnak je považovaný za prírodné antibiotikum a využíva sa predovšetkým v prevencii najrôznejších ochorení. Najvýznamnejšia látka, ktorá je obsiahnutá v cesnaku, je alliin. Ten sa premieňa na alicín - silné prírodné antibiotiku, ktoré likviduje vírusy, baktérie aj plesne.

Ak sme nachladnutí, máme nádchu, chrípku alebo iné podobné problémy, pomôže nám práve cesnak. Cesnak ďalej podporuje látkovú výmenu a hojenie rán. Znižuje hladinu cholesterolu, výšku krvného tlaku, podporuje trávenie a činnosť pečene. Údajne prispieva k zníženiu rizika vzniku niektorých typov rakoviny (žalúdok, hrubé črevo) a predovšetkým čistí krv. Cesnak je samozrejme tiež významný antioxidant a má veľa ďalších liečivých schopností.

Cesnak Vás údajne omladí až o niekoľko rokov, zlepší pamäť a koncentráciu. Ak ste často v strese, táto rastlina Vám pomôže, vďaka svojim upokojujúcim účinkom. Najlepší cesnak, ktorý môžete kúpiť v našich krajoch, je samozrejme ten český. Pri nákupe si teda dávajte veľmi dobrý pozor na krajinu pôvodu a alebo si ešte lepšie vypestujte svoj vlastný.

Pokiaľ Vás trápi, že po cesnaku stráca Váš dych na sviežosti, vyskúšajte cesnakové kapsule.


Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty