Kŕčové žily

Kŕčové žily čiže varixy sú nepríjemné a nepekne vyzerajúce vystúpené modrofialové žily. Najčastejšie sa s nimi môžeme stretnúť v oblasti dolných končatín. Toto ochorenie postihuje najmä ženy, mužom sa ale tiež nevyhýba.

Väčšina ľudí vníma kŕčové žily len ako estetický problém. O estetickú záležitosť ide ale len v počiatku. V rozvinutých štádiách tohto ochorenia kŕčové žily výrazne znepríjemnia život. Navyše môžu byť príčinou ďalších ochorení (chronická žilová nedostatočnosť, trombóza, vredy predkolenia alebo ochorenie lymfatického systému). Kŕčové žily musíte začať liečiť hneď v začiatku. S odkladaním liečby, sa náročnosť liečby zvyšuje a účinnosť znižuje. Vznik kŕčových žíl je výrazne ovplyvnený Vašimi génmi. Ochorenie je teda dedičné.

Vznik kŕčových žíl
Z dolných končatín sa krv vracia späť smerom k srdcu. Aby sa zabránilo spätnému toku krvi, sú žily vybavené chlopňami. V prípade nefunkčných chlopní sa začína rozvíjať ochorenie. Chlopne môžu byť porušené už od narodenia, alebo k poruche dôjde počas života. Kŕčové žily sa začnú objavovať predovšetkým u ľudí s málo pevnou žilovou stenou. V takom prípade sa zväčší jej priemer a chlopňa nie je schopná sa uzavrieť. K vzniku kŕčových žíl prispieva aj ich zápal. Dochádza k vzniku žilovej nedostatočnosti.

Príznaky žilovej nedostatočnosti:
- viditeľné kŕčové žily
- opuchy končatín
- ťažkosť a únava nôh
- pocity pálenia, brnenia a bolesti
- kožné zmeny a kožné vredy

Všeobecne je známe, že za vznik kŕčových žíl môže napríklad dlhé státie na mieste alebo celkovo nedostatok pohybu. K zhoršeniu môže viesť vďaka ženským hormónom, v priebehu menštruácie a tehotenstva. Kŕčové žily súvisia tiež s obezitou a zvýšenou zrážanlivosťou krvi. Ako už bolo povedané vyššie, jedná sa o ochorenie, ktoré je významne ovplyvnené gény. Ak ste teda mali tú smolu a vznik kŕčových žíl je Vám predurčený, prevencia Vám príliš nepomôže.

Trápia Vás kŕčové žily? Vyskúšajte napríklad Varixinal.

Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty