Krásne nechty sú zdravé nechty

 

Skutočne zdravé nechty sa vyznačujú hladkým povrchom, bez nerovností, len s prirodzenými vertikálnymi ryhami, ktoré sa s pribúdajúcim vekom prehlbujú. Majú ružovkasté lôžko s typickým mesiačikom, teda s polkruhovitým bielym útvarom na spodnej hrane nechtového lôžka. Ich funkciou je chrániť citlivé zakončenia nervov v našich prstoch. Rast nechtov je individuálny, ale všeobecne platí, že nechty rastú rýchlejšie počas dňa a v lete, naopak počas noci a v zime sa ich rast spomaľuje.

Nechty poškodzujú najmä rôzne čistiace prostriedky, ale aj časté máčanie vo vode, ktoré ich zmäkčuje a obrusuje. Preto by sme mali pri domácich prácach používať ochranné rukavice a nechty dostatočne hydratovať. Na kráse im však nepridávajú ani laky a odlakovače. Hoci sú nalakované nechty odolnejšie proti lámaniu aj proti plesniam, dbajte na to, aby ste obmedzili časté odlakovávanie. Regenerácií nechtov môžu pomôcť rastlinné oleje a zábaly, napríklad parafínový, olivový alebo zmes medu, kokosového oleja a vaječného žĺtka. Zábaly budú účinnejšie, ak ich necháte pôsobiť počas noci a ruky zabalíte do bavlnených rukavíc.

Na vzhľade nechtov sa však prejavujú aj choroby a nedostatok vitamínov. Krehké, oslabené nechty poukazujú na nedostatok vitamínu A alebo železa. Lámavé a rozštiepené nechty zase odrážajú nedostatočnú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Neestetické biele škvrny sa tvoria v dôsledku nedostatku zinku a vodorovné ryhy eliminuje dostatočný prísun vitamínov radu B.

Aby ste mali krásne a zdravé nechty, máme pre Vás pár tipov:

  • na dezinfekciu a upokojenie záderov je vhodný tea tree olej z čajovníka

  • rast nechtov možno podporiť kremíkom alebo správnou kombináciou vápnika a vitamínu D

  • vyhýbajte sa mydlám s obsahom alkoholu

  • kožu v okolí nechtov nestrihajte, ale zatláčajte, ideálne pomarančovým drievkom

  • skúste nechty menej strihať, pretože najmä tvrdé nožničky môžu nechty zlomiť

  • namiesto toho používajte radšej pilník a nechty pilníkujte vždy len jedným smerom, zabránite tak ich štiepeniu


Na trhu nájdete množstvo produktov, ktoré obsahujú kombináciu potrebných vitamínov a minerálov pre zdravé nechty. Jedným z nich je aj Beauty Nail, komplex vitamínov B2 (riboflavínu), B6, B7 (biotínu), selénu, zinku a medi od našej značky Elixi.Autor: Nicole Jantulíková

Alternatívne produkty