Konopné semienko - malý zázrak

Konope sprevádza ľudstvo po tisícročia. Veľké uplatnenie našlo predovšetkým vďaka svojim liečivým účinkom, hojivým schopnostiam a v neposlednom rade aj ako droga. Posledné spomínané využitie a nedostatok informácií priviedlo túto rastlinu medzi menej obľúbené. V súčasnej dobe sa situácia zlepšuje a obľuba nielen konopného semienka stále viac rastie.

Konopné semienka obsahujú hŕbu esenciálnych látok a minerálov. Už z jedinej lyžice získate minimálnu dennú dávku všetkých potrebných látok pre ľudský organizmus. Konopné semienka sa uplatňujú v procese prevencie a posilňujú imunitu.

Semienka obsahujú všetky aminokyseliny potrebné pre ľudský organizmus (12 + 8 esenciálnych). Skrývajú v sebe veľký podiel nenasýtených mastných kyselín a dodávajú tak nášmu telu potrebné množstvo omega-6 a omega-3 mastných kyselín v správnom pomere. Tie sú dôležité napríklad pre syntézu bunkovej membrány a mitochondrií. Znižujú hladinu cholesterolu a podieľa sa na stavbe niektorých tkanivových hormónov.

Z konopných semienok sa vyrába múka, pečivo, sušienky, raňajkové zmesi, tyčinky, cestoviny a olej. Semienka môžete konzumovať aj priamo. Často sa pridávajú do šalátov, cestovín, jogurtov alebo nátierok. Zo semienok sa vyrába konopný proteín.

Je dôležité spomenúť, že semienka neobsahujú THC. THC sa nachádza len vo žliazkach listov a v kvetenstvo samičích rastlín. Semienka určená pre tieto účely pochádza z technického konope.

Technické konope je odroda rastliny Cannabis Sativa.

Obsah látok / 100 g:
(591,8 kcal / 2451,6 kJ)

Bielkoviny (30 g)
Tuky (52,5 g)
Sacharidy (2,4 g)
Vláknina (1,3 g)
Vitamín B2 (1,1 mg)
Vitamín B3 (2,5 mg)
Vitamín E (3 mg)
Beta-karotén (5-6 mg)
Vápnik (1,68 mg)
Železo (179 mg)
Horčík (6 mg)
Fosfor (8,3 mg)
Zinok (82 mg)
Jód (0,8 mg)
Bor (9,5 mg)
Meď (12 mg)Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty