Koloidné striebro - "prírodné antibiotikum"

Liečba zápalov, rôznych chorôb a dezinfekcie za pomoci koloidného striebra je stále pomerne kontroverzná téma. Existuje niekoľko názorových skupín. V Českej republike koloidné striebro nepatrí ku schváleným liečivám, napriek tomu ho rada ľudí využíva na liečbu a počet priaznivcov stále rastie.

O čo sa vlastne jedná?
Koloidné striebro predstavuje rozptýlené nanočastice striebra v destilovanej vode. Jedným zo spôsobov výroby koloidného striebra je elektrochemická reakcia. Ide o proces, pri ktorom prechádza prúd medzi dvoma elektródami zo striebra. Nanočastice striebra sa pri tomto procese uvoľní do roztoku.

Koloidné striebro je významné predovšetkým svojimi antiseptickými účinkami. Pôsobí proti baktériám, plesniam a vírusom. Jeho hlavný význam dnes spočíva v liečbe predovšetkým kožných ochorení.

Historický vývoj koloidného striebra ako liečivá:
Dezinfekčné účinky striebra boli známe už od pradávna. V 19. storočí a na začiatku 20. storočia malo koloidné striebro veľký význam pri liečbe rôznych chorôb. Vojaci striebrom často dezinfikovali vodu pred jej pitím. Využitie koloidného striebra na liečbu ustalo s príchodom antibiotík.

2006 Koloidné striebro nie je povolené deklarovať ako liek.

2008 Koloidné striebro nie je v Českej republike povolené ako potravinový doplnok.

2010 Nie je možné deklarovať koloidné striebro pre vnútorné použitie v celej EÚ.

V súčasnosti je možné koloidné striebro predávať len ako kozmetický výrobok a výhradne k vonkajšiemu použitie.

Niektoré názorové skupiny tvrdia, že za všetkými zákazmi stoja vyššie záujmy iných spoločností. Ďalší z názorov hovorí, že pri schvaľovaní koloidného striebra ako liečivá sa kvalita a bezpečnosť produktov veľmi líšila. Neboli zavedené žiadne normy, ktoré by riadili jeho výrobu, a chýbali potrebné testy.

Odporúčam k prečítaniu napríklad zväzok od Josefa Pies - Imunitný s koloidným striebrom.

Poslednou dobou sa používanie striebra pre jeho antibakteriálne účinky veľmi rozšírilo. Dnes sa s ním môžeme stretnúť u rady textilných výrobkov, filtrov, je súčasťou dezodorantov a obväzových látok ...

Traduje sa, že vnútorné užívanie koloidného striebra môže viesť k Argyriou (zmena farby pokožky po predávkovaní), poškodenie pečene, "zlievarenské horúčke" (otrava spôsobená kovmi) a neurologickým problémom. Tieto názory sú však nepodložené a vzťahujú sa k prípadom, ktoré vnikli za odlišných podmienok. Napriek tomu je vhodné sa pred vnútorným užitím koloidného striebra poradiť s vierohodnou a skúsenejšou osobou.

Orálne sa striebro využíva napríklad pri chrípke, prechladnutí, infekcii močového mechúra a močových ciest. Prípadne ho niektorí používajú aj na dezinfekciu pitnej vody alebo k preplachu hrubého čreva. Koloidné striebro na vnútorné použitie by malo pochádzať od dôveryhodných zdrojov, kde je presne a bezpochyby deklarovaná koncentrácia striebra.

Koloidné striebro nie je všemocné. Hovorí sa o možnej rezistencii niektorých druhov baktérií voči striebru. Avšak väčšina druhov rezistentné nie je.

Ak by ste radi vyskúšali jeho pozitívne účinky "na vlastnej koži", môžete si zakúpiť výrobok priamo v našom eshope - koloidné striebro a koloidné striebro v spreji.


Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty