Kokosový olej - zázrak z prírody

Krásne vonia, má všestranné využitie a ešte navyše spadá do kategórie "superpotravín". Presne to je kokosový olej. Surovina, ktorá sa dlho schovávala v pozadí, aby sa v posledných rokoch dočkala takej slávy, ako snáď žiadna iná pochutina.

Môžete ho použiť ako alternatívu k prípravkom starajúcim o pokožku celého tela, môžete ho v určitej miere použiť na vlasy, môžete spoločne s ním bojovať proti mnohým kožným ochoreniam, ako sú atopické ekzémy, ale excelovať bude tiež v starostlivosti o pery, zuby a ústnu dutinu a nakoniec podporí nielen imunitu, ale aj celkový metabolizmus.

Kokosový olej je jednoducho zázrak prírody a o tom nie je pochýb. Ale aby bol kokosový olej skutočne použiteľný a užitočný vo všetkých smeroch, je potrebné pri jeho výbere pozerať najmä na to, či bol lisovaný za studena. Jedine tak si totiž zachová všetky dôležité látky a následne preukáže službu nášmu organizmu. Celý proces jeho výroby, a to od odtrhnutia až po zabalenie oleja, trvá len pár hodín, vďaka ktorým si olej udrží svoju nádhernú charakteristickú vôňu a všetky výživové hodnoty.

Oleje a tuky sa zvyčajne skladajú z menších zlúčenín, známych pod pojmom mastné kyseliny, ktoré tvoria reťazce krátke, stredné alebo dlhé dĺžky. Nenasýtené tuky kokosu sa vyznačujú reťazcami strednými (MCT - medium chain triglyceridy), ktoré na rozdiel od ich dlhých kolegov, veľmi dobre metabolizujú a organizmus je teda, bez ťažkostí a rizika ich ukladanie do tukových zásob, premieňa v potrebnú energiu. Kokosový olej je tiež z polovice tvorený kyselinou laurovou, ktorá je známa pre svoje antibakteriálne a nemikrobiální účinky. Z tejto kyseliny si ľudský organizmus veľmi ľahko vytvára monolaurin, ktorý je doslova a do písmena postrachom pre väčšinu bacilov. Kokosový olej navyše vďaka tejto kyseline likviduje nepriateľské baktérie v črevách, ale pritom nepoškodzuje baktérie potrebné pre správne trávenie a v neposlednej dobe tiež pre funkčný imunitný systém. K tomu všetkému navyše pomáha v boji so streptokokmi, stafylokoky, chlamýdiami a herpes vírusom.

Do boja s kožným ochorením:
okosový olej využijete aj inak než ako náhradu tuku, ktorý bežne používate pri varení. Všetky kyseliny, ktoré ho tvoria, totiž dokážu narušiť lipidové membrány kvasiniek, baktérií i vírusov, a tým pádom fungujú ako prírodné antibiotiká. Najúčinnejšie sú v priamom boji s kožnými infekciami, kandidou, plesňami alebo herpes vírusom, kedy stačí kokosovým olejom pravidelne potierať postihnuté miesta.

Ako druhá koža:
Rovnako ako kokosový olej pomáha pri liečbe kožných ochorení, aj pre zdravú pokožku je takmer zázračným liekom. Využijete ho miesto pleťových a telových krémov všetkého druhu, ale dobre poslúži aj ako odličovací prostriedok, ktorý rýchlo zneškodní aj tie najkvalitnejšie vodeodolné maskary či linky. Zloženie kokosového oleja nápadne pripomína zloženie tukov v pokožke, a preto sú jej nadšene prijímané a hlavne využívané. V chladných aj mrazivých dnes ochráni nielen pery, ale aj pleť, v lete zasa podporí prirodzenú regeneráciu kože po opaľovaní. Keď to navyše sa slniečkom trochu preženiete, kokosový olej si so spáleninami hravo poradí.

Kokosový olej ale ocení aj suchá a citlivá pokožka, ktorá nie je práve kamarátska s bežne dostupnou a často parfumované ošetrujúce kozmetikou. Kvalitný panenský kokosový olej by mal byť úplne bez parfumácie a konzervantov a aj vďaka tomu pokožku tela nedráždi. Ak ho použijete tesne po kúpeli na ešte vlhkú pokožku, olej sa krásne a rýchlo vstrebe, vyživí a hydratuje pleť a zároveň nezanechá mastný film. Dobre si poradí aj s tvrdou kožou na lakťoch alebo pätách, alebo s šupinatú a popraskanú atopickou pokožkou.

Ani deko navyše:
Prvá vec, na ktorú obvykle pri redukčnej diéte myslíme, je zníženie množstva prijímaných tukov na minimum. Iste, nesmie sa to s nimi preháňať, ale úplne bez nich to tiež nejde. Sú zásobárňou energie, sú nevyhnutné pre vstrebávanie niektorých vitamínov, chráni orgány a nakoniec je to pravý tuk, ktorý dotvára chuť každého pokrmu. Kokosový olej ale nie je tuk taký, aký si ho možno predstavujete. Okrem toho, že dodáva pocit sýtosti na dlhšiu dobu, má omnoho nižšiu energetickú hodnotu a jeho trávenie prebieha tiež trochu inak. Kokosový olej totiž podporuje rýchlejšiu činnosť metabolizmu a tým pomáha spaľovať viac energie.

Biele zuby s kokosovou príchuťou:
Vyskúšané to síce nemáme (zatiaľ), ale pravidelné používanie kokosového oleja vraj dokáže aj zo zubov poznačených kávou a cigaretami vykúzliť biele perličky. Stačí pravidelne prevaľovať v ústach lyžicu kokosového oleja po dobu aspoň dvadsiatich minút a už po mesiaci by mali byť výsledky viditeľné. Či je to skutočne tak, to nemáme tušenie. Kokosový olej ale rozhodne vďaka svojim antiseptickým a hojivým účinkom pomáha k zdraviu ústnej dutiny.

Príjemné i užitočné:
A nakoniec je tu niečo, čo iste rád podstúpi každý z nás. Vedeli ste, že kokosový olej je výborný na masáže? Skvele hydratuje pokožku, vďaka svojim liečivým účinkom pomôže k hojeniu drobných raniek, príjemne vonia a navyše, vďaka jeho prírodnému zloženiu, možno použiť naozaj všade. Už pred mnohými tisíci rokmi bol totiž používaný ako skvelý lubrikant, ktorý navyše ochráni pred nepríjemnými pohlavnými prenosnými infekciami. Len ak ešte neplánujete potomstvo, majte sa na pozore. Oleje totiž narúšajú účinnosť latexu.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternatívne produkty