Ideálna starostlivosť pre krásne zdravé vlasy

Ak chcete mať krásne vlasy, musíte sa o ne starať. To je asi každému jasné. Ako má ale taká správna starostlivosť vyzerať? To už tak jasné nie je. Názory sú rôzne, ale je potrebné povedať, že sa tak deje najmä v laickej spoločnosti.

Ak sa spýtate odborníkov, všetci sa zhodnú na jednej veci: Základom úspechu je totiž čistá hydratovaná pokožka so správnou elasticitou. Ako to ale dosiahnuť? Na to si odpovieme v dnešnom článku.

Tú najlepšiu vlasovú kozmetiku Vám ponúkame tu.

Dbajte na čistotu:
Ak sa chcete pýšiť krásnymi, lesklými a zdravými vlasmi plným objemom, musíte sa starať hlavne o pokožku hlavy. Práve na nej sa usadzuje špina, ktorá zanáša vlasové cibuľky, tým spôsobuje rýchlejšie mastenie vlasov a pripravuje ich o objem. Maz sa potom usadzuje na pokožke hlavy, kde "zakonzervuje" špinu, zabráni pokožke dýchať, tým ju pripraví o elasticitu a hydratáciu a vlasy sa začnú pri korienkoch viac mastiť a po celej dĺžke krepatit a vysušovať. A o to predsa nikto nestojí. A zle umytá pokožka má mnoho ďalších neduhov. Je živnou pôdou pre baktérie aj plesne, svrbia, má tendenciu sa lúpať a často odštartuje nepríjemné ochorenia, ako je seboroická dermatitída, alebo ak zápal mazové žľazy. A ako spoznáte, že máte pokožku dobre umytú? Jednoducho. Vlasy budú ľahšie, oveľa nadýchanejší, nebudú sa tak rýchlo mastiť a nebudú nadmerne vypadávať.

Silikón:
V kondicionéru áno, v šampóne radšej nie! Silikóny a parabény sú prísady, ktoré najmä v poslednej dobe nie sú príliš obľúbené. Práve tieto látky ale dodávajú vlasom lesk a hebkosť a zo suchých vlasov bez lesku tak dokážu aj po jednom umytí vykúzliť hebkú žiarivú hrivu. Bohužiaľ aj šampóny honosiaci sa nápisom "bez silikónov a parabénov", ktoré sú bežne dostupné na pultoch drogérií, však obsahujú látky, ktoré onen "wow efekt" lesklých vlasov dotvára a pôsobí prakticky rovnako ako tie nenávidené silikóny a parabény. Jediným rozdielom je, že ich mená nie sú toľko známe. Tieto látky fungujú jednoducho. Potiahnu totiž vlas tenkou vrstvou silikónu, tým uzavrú a udržia tak vo vnútri vlahu, ale aj nečistoty. Bohužiaľ tieto látky poťahujú tiež vlasovú pokožku, ktorá potom nemôže dýchať. Vlasy potom začnú strácať na kvalite, viac sa mastia, končeky sa rýchlejšie štiepia a nakoniec sa prejaví vypadávanie. Aby sme však tieto látky úplne nekritizovali, existujú aj kvalitné silikóny, ktoré síce potiahnu vlas, ale na pokožke už neupnú, alebo aspoň nie v takej miere. Ak sa vám ale nechce šampón s kvalitnými silikónmi hľadať a dávať za neho nemalé peniaze, najlepšie vám poslúži detský šampón. Ten totiž pokožku zbaví mastnoty aj špiny, dovolí jej dýchať a podporí tak rast krásnych zdravých vlasov. Len je potrebné si uvedomiť, že po jeho použití budú vlasy vysušené a tvrdé. A práve tu prichádza na rad kondicionéry a masky.

Ako fungujú silikóny, sme si už vysvetlili. Čo sme si ale nepovedali je to, že silikóny môžu byť vo svojej podstate aj prospešné. Tým, že potiahnu vlas totiž zabráni unikaniu vlahy zvnútra vlasu a zabraňujú tak jeho vysušeniu. Navyše vlas obalený silikónom je do istej miery chránený aj pred vysušením vplyvom slnečného žiarenia a častými výkyvmi teplôt. Preto sa nebojte používať kondicionéry alebo masky, ktoré tieto neslávne známej látky obsahujú. Dodajú totiž vášmu porastu vytúžený lesk a hebkosť. Len si dávajte pozor, aby ste ošetrujúci prípravok nenanášali aj na pokožku hlavy, kde by rovnako ako šampón so silikónom narobil viac škody ako úžitku.

Bez hydratácie to nepôjde:
Hydratácia je dôležitá nielen pre vlas ako taký, ale hlavne pre vlasovú pokožku. Práve tá je totiž matkou každého vlasu, a preto musí byť v dobrej kondícii. Kým vlasy ale môžete hydratovať zvonku pomocou rôznych kondicionérov a masiek, s pokožkou hlavy je to trochu zložitejšie. Ak jej chcete dodať extrémnu nálož vlahy, siahnite po organické rašeline. Jej aplikácia je však zložitá a čo si budeme hovoriť, tiež veľmi špinavá. A preto je na túto procedúru lepšie zájsť do salónu k odborníkovi. Čo môžete pre svoju pokožku urobiť jednoducho a bez neporiadku, je hydratovať zvnútra. Rovnako ako u pokožky celého tela, aj tu je totiž jedným z najdôležitejších faktorov pitný režim, založený ideálne na vode. Ak vám samotná voda nechutí, môžete siahnuť i po nesladených minerálnych vodách alebo čerstvých ovocných šťavách. Rozhodne sa ale vyhnite nápojom s vysokým obsahom cukrov a dochucovadiel, a obmedzte príjem kávy a zelených a čiernych čajov, ktoré organizmus odvodňujú.

Ale to, že je hydratácia vlasovej pokožky zvonku zložitá, ešte neznamená, že nemôžete zabrániť jej vysušovaniu a následnej strate elasticity. Mnoho ľudí hovorí, že fúkanie vlasov fénom je cesta do pekiel a že je pre ich zdravie lepšiu voľné schnutia. Bohužiaľ opak je pravdou. Voda síce hydratuje organizmus zvnútra, akonáhle sa ale stretne s pokožkou, začne páchať neplechu. Má totiž vysoké pH, ktoré kožu pripraví o prirodzenú vlhkosť a následne aj o elasticitu. Koža je potom napätá, má tendenciu sa lúpať, svrbia a zle sa prekrvuje. A čím dlhšie voda na pokožku pôsobí, tým horšie výsledný efekt sa dostaví. A ak nechcete toto riskovať, po každom umytí vlasy dosucha vyfúkajte fénom. Dbajte však na to, aby vám teplota vzduchu bola príjemná a zbytočne nepálila. Potom by sa vlasy skutočne mohli vysušovať.

Aj strava pomáha:
Keď sa na vec pozrieme s trochou nadsádzky, vlasy sú vlastne vedľajším produktom nášho organizmu. Z toho vyplýva, že ich kvalita je vlastne odrazom zdravia vášho organizmu a ak nie ste zrovna výhercom vo vlasovej genetickej lotérii, vaša životospráva sa na kvalite vlasov prejaví. Pretože hoci je čistota, hydratácia a elasticita pokožky hlavným smerom v ceste za krásnymi vlasmi, dôležité sú aj správne vitamíny a minerálne látky. Pre zdravé a lesklé vlasy sú nepostrádateľné vitamíny skupiny B, ktoré podporujú ich rast a vitamín E, ktorá ako silný antioxidant chráni telo pred pôsobením voľných radikálov a prispieva k jeho detoxikácii. Najlepšou voľbou je dodávať organizmu tieto vitamíny prostredníctvom bežnej stravy, avšak dobre zvoleným nutričným doplnkom tiež nič nepokazíte.

Pozor na oleje:
Trendom poslednej doby sú jednoznačne oleje. Mnoho ľudí je používa nielen na pokožku tela, kde skutočne plnia svoj účel, ale dokonca si ich vtierajú aj do vlasov v domnení, že porastu dodajú lesk a hydratáciu. Bohužiaľ si ale neuvedomujú jednu zásadnú vec. Do našich zemepisných šírok sa totiž čisté oleje vôbec nehodia a napáchajú viac škody ako úžitku. Žijeme v podnebí, ktoré sa vyznačuje veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu, ktorá má napodiv veľký vplyv aj na hydratáciu našich vlasov. Keď sa rozhliadnete okolo seba tak uvidíte, že ľudia okolo majú často vlasy suché, hrubé a bez lesku. Suchý vzduch totiž z vlasov potrebnú vlahu doslova vysáva a spôsobuje otvorenie vlasovej štruktúry. A do vlasov votrite olej, nedôjde k jeho potiahnutiu, ale k absorpcii dovnútra vlasu. Bohužiaľ, rovnako ako voda, ani olej vlasy vôbec nehydratuje. Naopak je akurát zaťažuje. Vlasy nasiaknuté olejom sú potom hrubé, bez lesku a majú tendenciu sa lámať.

Ale pozor! To ešte neznamená, že sú oleje na vlasy úplne nepoužiteľné. Malé množstvo oleja dokáže vlasy ochrániť pred pôsobením tepla napríklad pri žehlení alebo natáčaní kulmou, väčšie množstvo potom dokáže vlasy účinne ochrániť pred nebezpečným slnečným žiarením. Ak sa ale rozhodnete oleje používať, voľte tie, ktoré sú určené na vlasy, s ich množstvom to nepreháňajte, dbajte na to, aby sa olej nedostal na vlasovú pokožku a vždy ho z vlasov poriadne vymyte.

Len kým je to príjemné:
A nakoniec sa pozriem na večnú otázku. Ako teplou vodou vlasy umývať? A vyčesávať mokré alebo suché? To záleží len a len na vás. Príliš teplá alebo studená voda vlasom nesvedčí. Môže neblaho ovplyvniť prekrvenie pokožky, ale veľký vplyv môže mať tiež na kvalitu vlasu. Ideálna teplota vody je teda taká, ktorá bude vám a vašim vlasom príjemná. A s rozčesávaním je to rovnaké. Ideálne samozrejme je mať k dispozícii kvalitný hrebeň, ktorý je šetrný k vlasom, netrhá je a zároveň dobre prečesáva. Ak ho ale použijete na mokré alebo suché vlasy, to už záleží na vás. Len nikam neponáhľajte a dávajte si pozor, aby ste prílišnú horlivosťou v snahe vlasy rozčesať skôr nepoškodili.

Autor: Kateřina Dobešová

Alternatívne produkty