Guarana - energie na celý deň

V poslednej dobe začína veľa ľudí dávať prednosť guarane pred kávou. A prečo? Energia, ktorú nášmu telu dodajú plody tejto rastliny, je oveľa účinnejšia a dlhšie trvajúce. Guarana je veľmi obľúbená aj u športovcov, ktorí ju užívajú pred náročným športovým výkonom, aby dodala telu energiu, ktorá sa navyše uvoľňuje postupne.

U širokej verejnosti je guaranou nazývaná práve Paulinia opojná (Paulinia cupana). Objavili ju domorodí indiáni z Amazónie, ktorí verili v božskú silu tejto rastliny.

Semená guarany obsahujú veľké množstvo kofeínu, ďalej tiež v nich nájdeme triesloviny teobromín a teofylín. Vďaka týmto látkam dodáva telu energiu, ktorá sa uvoľňuje do tela postupne a rovnomerne na rozdiel od čiernej kávy.

Guarana pomáha udržiavať naše telo bdelé, podporuje fyzickú a tiež psychickú aktivitu. Vďaka plodom tejto rastliny sme schopní sa lepšie sústrediť a tiež zlepšuje našu pamäť. Všeobecne sa využíva na potlačenie únavy. Je známa tiež jej schopnosť redukovať telesnú váhu, pretože pomáhajú pri metabolizme tukov.

Guarana má tiež liečivé účinky. Využíva sa pre svoje analgetické účinky (proti bolesti). Údajne pomáha pri hnačkách, salmonelóze, úplavici a bolestiach hlavy. A má detoxikačné účinky.

Nežiaduce účinky guarany sú v podstate rovnaké ako pri čiernej káve. Pri výrazne vyšších dávkach môže spôsobiť nespavosť, podráždenosť alebo srdcovú aritmiu. Nesmieme zabúdať, že guarana je tiež návyková, pretože obsahuje práve kofeín. Guaranu by sme rozhodne nemali užívať v prípade, že trpíme vysokým krvným tlakom! Neodporúča sa ani v priebehu tehotenstva.

Guaranu je možné zakúpiť vo forme tabliet alebo prášku. Športovci si obľúbili napríklad iontové nápoje. Vyskúšajte tiež energetickú tyčinku obsahujúcu guaranu, ženšen a kustovnicu.


Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty