Ginkgo biloba - liek na zábudlivosť

S rastúcim vekom sa navyše naša pamäť zhoršuje a rýchlosť jednania klesá. Svoju pamäť môžeme však trénovať alebo aj všemožne podporiť. Napríklad látky obsiahnuté v rastline ginkgo biloba podporujú prekrvenie tkanív, a predovšetkým tak prekrvenie nášho mozgu.

Ginko dvojlaločný (Ginkgo biloba) je strom pôvodom z východnej Ázie. Dnes sa s ním môžeme stretnúť napríklad aj u nás. Spoznáte ho podľa nezvyklých listov, ktoré sa využívajú na výrobu kapsúl a získavanie extraktov. V Číne sa tejto rastline hovorí strom dlhovekých a múdrych.

Ginkgo biloba podporuje prekrvenie tkanív, a tak prispieva k ich životnosti a správnej funkcii. Ak nie sú naše tkaniva dostatočne prekrvené, ich funkcia sa zhoršuje. Zlé prekrvenie má samozrejme tiež veľký vplyv na nás nervový systém. Navyše jeho regenerácia nie je práve jednoduchá a rýchla.

Správne prekrvenie mozgu, a tak jeho väčšie zásobenie kyslíkom a glukózou, má priaznivý vplyv na jeho správnu funkciu (napríklad na lepšiu pamäť a koncentráciu). Vďaka látkam, ktoré ginkgo biloba obsahuje, tak môžeme bojovať proti nežiaducim účinkom starnutia mozgového tkaniva.

Ginkgo biloba má antioxidačné účinky. Využíva sa na prevenciu vzniku infarktu, mozgových príhod alebo kôrnatenie tepien. Vďaka väčšiemu prekrveniu zabránime vniku krvných zrazenín, navyše sa tak z nášho tela rýchlejšie odplavujú najrôznejšie metabolity. Ginkgo biloba sa uplatňuje aj pri liečbe kŕčových žíl, zápalov, ušných šelestov alebo zlého prekrvenia prstov ruky (Raynaudova choroba).

Ginkgo biloba znižuje zrážanlivosť krvi, a preto ju radšej neužívajte v kombinácii s podobne pôsobiacimi látkami (Aspirin).


Autor: Lenka Libichová

Alternatívne produkty