Detoxikácia - Očista organizmu

V dnešnej uponáhľanej dobe, plnej stresu a množstva škodlivých látok z okolia, je potrebné raz za čas umožniť nášmu telu vysporiadať sa s toxínmi. S využitím prírodných prostriedkov je detoxikácia doma nenáročným a šetrným riešením.

Na začiatok je dôležité vyhradiť si čas na tento očistný proces. Namiesto drastických  jednodňových hladoviek je pre ľudský organizmus vhodnejší pozvoľný priebeh, a preto je ideálny čas 20 až 30 dní.

Počas detoxikácie je nevyhnutné obmedziť pitie alkoholu, fajčenie, ale aj prísun rafinovaného cukru. Do jedálnička by sme mali zaradiť potraviny bohaté na vitamíny a minerálne látky. Ich zdrojom je aj zelený jačmeň (mladý jačmeň). Táto zelená potravina vďaka vysokému obsahu chlorofylu pomáha odstraňovať škodlivé látky z organizmu a pôsobí dezodoračne. Účinné antioxidanty obsiahnuté v mladom jačmeni zastavujú predčasné starnutie buniek, čo sa prejaví najmä tým, že sa po očistnej kúre budeme nielen dobre cítiť, ale aj naša pokožka bude vyzerať mladšie a sviežo.

Ďalším čisto prírodným pomocníkom pri detoxikácií je šťava z Aloe Vera. Pre svoje liečivé účinky je Aloe odpradávna súčasťou takmer všetkých svetových  tradičných medicín. Obsahuje viac ako 400 účinných látok, a práve preto sú účinky tejto tzv. „Rastliny nesmrteľnosti” rôznorodé. Pravidelné pitie šťavy z Aloe Vera počas detoxikačnej kúry vedie k odplaveniu škodlivých látok z tela, tiež zastavuje pálenie záhy a vyrovnáva pH organizmu, čím znižuje jeho prekyselenie. Pokiaľ chceme uskutočniť detoxikáciu na jeseň, určite oceníme, že šťava z Aloe Vera posilňuje imunitu a dodáva telu chýbajúce vitamíny, a tým nám poskytne dostatočnú ochranu v chrípkovom období.

Detoxikácia pečene, orgánu, ktorý má kľúčovú úlohu v látkovom metabolizme, sa nezaobíde bez zázračnej bylinky nazývanej Pestrec mariánsky (Silybum marianum). Obsahuje látky, ktoré odstraňujú jedy a toxíny nahromadené priamo v pečeni. Účinná látka sylmarín umožňuje regeneráciu poškodeného tkaniva pečene a tým obnoví jej normálnu funkciu. Aby sa prejavili pozitívne účinky Pestreca mariánskeho, je potrebné kúru opakovať pravidelne, najmenej 2-3x do roka.

Autor: Nicole Jantulíková

Alternatívne produkty