Čo pomáha v boji proti akné

Ako akné vzniká?
Aby sme mohli prísť na spôsob, ako proti akné bojovať, musíme vedieť, čo vedie k jeho vzniku. Akné je chornické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje nevzhľadnými, svrbľavých a často aj bolestivými pupienkami. Tieto pupienky vznikajú zanietením mazových vývodov v pokožke a následným vznikom zápalu. Akné nás často sprevádza v puberte alebo v období hormonálnej nerovnováhy, kedy pleť vylučuje viac mazu, než je potrebné. Pozostatkom akné môžu byť nevzhľadné a zle odstrániteľné jazvy a je preto dôležité venovať sa prevencii.

Každodenná starostlivosť
Na čisté a zdravé pleti nemá akné takmer žiadnu šancu. Myslite na to a každé ráno a večer sa venujte hygiene pokožky tváre. Používajte micelárny vodu alebo si tvár aspoň opláchnite vlažnou vodou. Po očistení pleti naneste hydratačný krém, ktorý pleť vyživí a vytvorí ochranný filter, ktorý zabráni vniknutiu baktérií, ktoré by mohli spôsobovať vznik zápalu.

Peeling a hĺbkové čistenie aspoň 1x týždenne
Aspoň raz za týždeň si urobte čas sami pre seba a urobte si peeling tváre. Vhodnou alternatívou môže byť čistiaca maska, ktorá vašej pleti dodá dôležité živiny a minerály. V prípade, že chcete svoju pleť naozaj dôkladne vyčistiť, navštívte svoju kozmetičku, ktorá vykoná odborne hĺbkové čistenie pórov.

Ľahký makeup a dôsledné odličovanie
Ak sa trápite akné, nie je dobré snažiť sa tento problém silnou vrstvou ťažkého makeupu. Siahnite radšej po ľahkých krémoch, ktoré zakryjú začervenanie bez zbytočného zaťažovania vašu pleti. Vhodné sú BB alebo CC krémy, ktoré majú navyše hydratačné funkcie a obsahujú aj ochranný UV filter.

Zdravý životný štýl
Akné môže byť spôsobené zlým životným štýlom, kedy sa stravujete jedlom bohatým na nezdravé tuky. Problém môže byť spôsobom tiež tým, že máte intoleranciu na laktózu a vaša pleť vám to dáva najavo. Vyskúšajte dodržiavať základné zásady zdravého stravovania, do svojho života zaraďte pravidelný pohyb a uvidíte, že časom spoznáte rozdiel nielen na svojej pleti, ale na celkovom zdraví.

 

Autor: Šárka Stuchlíková

Alternatívne produkty