Chrípka trochu inak

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v jesenných a zimných mesiacoch. Postihuje deti, dospelých, aj starších ľudí. Práve deti a seniori ju znášajú najhoršie a preto sa starým ľuďom odporúča očkovanie.

 

 

Chrípka a očkovanie

 

Očkovanie je v súčasnej dobe na pranieri kvôli niektorým následkom, ktoré sa vyskytli. Odmietajú ho najmä matky pre svoje deti. Na fejsbukových stránkach je množstvo komentárov a „zaručených“ informácií o škodlivosti očkovania a o gigantickom vplyve farmaceutických spoločností na rôzne oblasti nášho zdravia. Je možné, že v budúcnosti nám vyrastie generácia tuberkulóznych detí kvôli odmietavému postoju ich matiek. Očkovanie starších ľudí nie je také problematické, hoci sa ani trochu nepribližuje európskemu priemeru. Možno chýba osveta, možno je to obava.

 

Chrípka a jedlo

 

Medzi základné príznaky chrípky patrí zvýšená teplota, bolesť svalov, kašeľ, nádcha a ďalšie. Dobrým zvykom takmer všetkých pacientov je siahnutie po vitamínoch v syntetickej forme. Dúfajú, že mega dávky vitamínu C všetko vyriešia. Len malý počet je tých, ktorí sa snažia predchádzať vírusovým ochoreniam zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny, teda vitamínov v prirodzenej forme. Cesnak je dnes spoločensky nevhodnou potravinou, radšej si kúpime cesnakové doplnky stravy. Podobne je na tom cibuľa. O kvasenej kapuste, ktorá je prirodzeným zdrojom vitamínov a stopových prvkov ľudia vedia, ale pohodlnejšia je multivitamínová kapsula z lekárne. Veľmi rýchla doba nás núti sa rýchlo liečiť. Ľudský organizmus však takýmto spôsobom nefunguje.

 

Chrípka a pokoj na lôžku

Azda žiadne odporúčanie nie je tak bagatelizované ako kľud na lôžku. Lekári ho doslova prikazujú. Je totiž dôležitejší ako tablety. Chrípka je vírusové ochorenie a užívanie antibiotík má význam len vtedy, ak sa pridá aj bakteriálna infekcia. Mnohokrát by stačilo 3 dni ležať v posteli a choroba je preč. Veľmi často sú ľudia s viditeľnými prejavmi vírusu na pracoviskách, roznášajú infekciu a seba vystavujú komplikáciám. Neliečená chrípka vedie k vážnym ochoreniam srdca, obličiek a ďalších orgánov. Určite nikto nechce kvôli chorobe stratiť prácu, ale nakoniec je možno viac toho, čo stratíme, ako toho, čo získame.

 

Vo všeobecnosti platí, že každému vírusovému ochoreniu je treba venovať pozornosť. Platí to najmä v súčasnej dobe, keď sa objavujú nové druhy vírusov, ktoré naši predkovia nepoznali. Známa španielka skosila množstvo ľudí, ale odvtedy sa vývoj posunul. Čím sú vírusy odolnejšie, tým dôležitejšia je prevencia a liečba. Nemali by sme na to zabúdať.

 

Autor: Daniela Hrubá

Alternatívne produkty