Časť 1: Starostlivosť o pleť vystavenej na slnku

 

Pamätajte ale, že čo človek to unikát. Než sa začnete zbavovať hutných krémov, bez ktorých si zimu nedokážete predstaviť, a než sa začnete preberať nepreberným množstvom kozmetických prípravkov vhodných na leto, popremýšľajte o tom, čo vaša pokožka vlastne potrebuje. Olejové prípravky vhodné pre extrémne suchú pokožku totiž na pokožke mastnejšej dokáže napáchať nemalé škody, a ľahké vodovaté prípravky vhodné pre mastnú pokožku zase pokožke suchej nedodajú ani zďaleka také množstvo vlahy, aké potrebujú.

1) Hydratácia zvnútra:
Hoci v chladnejšom období roka pleti často postačí zvoliť kvalitný hydratačný krém, v lete je to úplne inak. Ľudské telo je z veľkej časti tvorené vodou a takmer 70% z nej je uložené v spodnej vrstve kože zvanej dermis, odkiaľ preniká do vrchnej vrstvy pokožky zvané epidermis, a prispieva k jej elasticite, schopnosti regeneráciu a hebkosti. Už len pobyt a dýchanie v prostredí s bežnou izbovou teplotou nás stojí až 2,5 litra vlahy z pokožky denne. V letných mesiacoch, kedy je naše telo vystavené pôsobeniu klimatizácie a extrémne nízkej vlhkosti vzduchu, však naša pokožka prichádza o ďalších až 30% hydratácie. A práve z toho dôvodu je potrebné pokožku na takéto situácie poriadne pripravit a dodať jej dostatočnú vláhu prostredníctvom pitného režimu a správného stravovania.

Slnečné lúče sú síce pre človeka v mnohých ohľadoch prínosom, pravda je ale taká, že zatiaľ čo naše sebavedomie rastie úmerne tomu, ako rýchlo sa nám darí nachytať bronz, naša pokožka v lete trpia. Vysoké teploty a nízka vlhkosť vzduchu majú za následok nielen vysychanie pokožky a stratu jej prirodzenej elasticity, ale ruka v ruke idú aj s mnohými kožnými problémami a zhoršením kvality pleti. Na povrch vyplávajú nevzhľadné čierne bodky, o slovo sa začína hlásiť akné a výnimkou nie je ani začervenanie, alebo farebné nerovnomernosti.

Univerzálny návod na správnu letnú starostlivosť o pleť síce neexistuje, ale napriek tomu vám môžeme dať pár rád, ktoré k zdraviu a kráse vašej pokožky prispejú.

Základom nášho pitného režimu by mala byť čistá voda bez obsahu chemických látok a cukrov, ktorá je pre náš organizmus nevyhnutnosťou. Pokiaľ ale čistá voda nepatrí medzi vaše favoritov, siahnuť môžete i po čerstvých ovocných šťavách, minerálnych vodách, alebo zelených, čiernych i bylinkových čajoch. Ovocné šťavy navyše dodávajú organizmu prírodné cukry, ktoré sú skvelou potravou pre mozog a podporujú nielen myslenie, ale aj dodávajú telu potrebnú energiu a sú navyše výborným zdrojom vitamínov a antioxidantov, ktoré pokožka v lete potrebuje. Čomu sa treba vyhnúť, sú nápoje, ktoré telo odvodňujú a pripravujú tak pokožku o dôležitú vlahu. Medzi ne patria sýtené aj nesýtené nápoje s vysokým obsahom cukru a chemických dochucovadiel či konzervantov, silná káva, alebo nápoje, ktoré obsahujú viac ako 10% alkoholu. K správnej hydratácii pokožky ale prispejete aj konzumáciou vhodných potravín. Listová zelenina, brokolica, kel alebo špenát obsahujú luteín a zeaxantín, ktoré môžu zvýšiť pružnosť pokožky až o 20% a zlepšiť hydratáciu až o 60%. Ak chcete zabrániť nechceným stratám vlhkosti z pokožky, pochutnávajte si napríklad na olivovom oleji alebo rybách, ktorý telu dodávajú dôležité omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny.

2) Zbavte sa hutných krémov
Aj keď v chladnom období roka sú hutné krémy obzvlášť pre suchú pokožku nevyhnutnosťou, v letných mesiacoch narobia viac škody ako úžitku. Pokožka vplyvom slnečného žiarenia a suchého vzduchu síce stráca svoju hebkosť a pružnosť, hutné krémy ale jej hydratácii nepridajú. V letných mesiacoch sú kožné póry o niečo otvorenejšie a tieto krémy alebo telové masla je oveľa ľahšie zanesú. V kombinácii s vysokými teplotami potom nepôsobí ani tak ako životabudič dodávajúci pokožke vlahu, ale skôr ako vrstva igelitu, ktorý nedovolí pokožke dýchať. Následkom toho má pokožka tendenciu červenať, vytvárať nevzhľadné čierne bodky, ale je aj živnou pôdou pre tvorbu akné. Hydratácia dodaná zvonku je ale nevyhnutnosťou a preto vyberajte skôr krémy s ľahšou, vodovatou textúrou, alebo telové oleje. Tie sa do pokožky rýchlo vstrebú, dodajú jej potrebnú vlahu a zároveň ju zbytočne nezaťažia. Nezabúdajte ani na očné okolie, kde môžete bez obáv siahnuť aj po hustejšom a výživnejšom krému.

3) Dovoľte pokožke dýchať
Ak si chcete udržať zdravú hebkú pokožku s rovnomerným opálením po celé leto, nezabúdajte na kvalitný, ale jemný peeling. V teplom období roka pokožka vplyvom suchého vzduchu a slnečných lúčov oveľa rýchlejšie odumiera a má tendenciu k šupinateniu alebo zlupovaniu. Ak si ale peeling doprajete aspoň dvakrát týždenne, umožníte pokožke dýchať a tým pádom aj lepšie regenerovať. Nezabúdajte hlavne na miesta, ktoré sú najviac vystavené tlaku, a miesta, kde je pokožka hrubšia. Vašu starostlivosť si totiž zaslúžia nielen tvár, stehná, lýtka a ruky, ale aj kolená, lakte, priehlavky a dekolt.


Autor: Kateřina Dobešová

Alternatívne produkty