Časť 1: Domáce masky na vlasy

 

Dôležitý je základ:
Aby ste dosiahli ideálnej konzistencie, nezaobídete sa bez kvalitného základu. Jeho účelom nie je iba udržať zmes na vlasoch, ale dodať vlasom presne takú starostlivosť, akú potrebujú. Myslieť musíte tiež na to, čo presne si od takejto masky sľubujete. Ak chcete dodať vašim vlasom hydratáciu, vyhnite sa olejom a siahnite radšej po bielom jogurte, mlieku, tvarohu, alebo po vhodnom ovocí či zelenine. Naopak ak chcete zabrániť tomu, aby sa vlasy nadmerne vysúšal napríklad v prostredí s klimatizáciou alebo na dovolenke v tropickom podnebí, olej bude tou ideálnou voľbou. Pre hĺbkovú hydratáciu a zjemnenie vlasov je ideálnym základom mlieko, alebo mliečne výrobky ako biely jogurt či tvaroh. Skvele hydratuje tiež med, ktorý regeneruje zoslabnuté vlasy a dodáva im lesk a hebkosť. Ako základ vlasovej masky je ideálny najmä pre tých z vás, ktorí majú vlasy extrémne vysušené s tendenciou krepovitosti. Ak chcete potom vaše vlasy uchrániť pred nebezpečným slnečným žiarením, siahnite po olejovitom základe. Ten vlasy obalí, uzamkne prirodzenú vlhkosť vo vnútri a zabráni tak vysušovaniu od slniečka. Olej dodáva aj lesk, ale iba vtedy, keď ho použijete v rozumnej miere a dáte si záležať na jeho riadnom vymytiu. Pre vlasy, ktoré sa rýchlo mastia, je ideálna citrónová šťava s vodou. Citrón totiž uzatvára póry na pokožke hlavy a tým vás zbaví prebytočného mazu.

Povedzme si to úprimne. Ktorá žena by nechcela mať krásnu lesklú a zdravú hrivu? Občas sa stáva, že aj keď hľadáte, skúšate a kupujete stále ďalšie a ďalšie šampóny, kondicionéry a vlasové masky, váš porast nie a nie dosiahnuť vytúžený výsledok. A čo robiť v takýchto chvíľach? Ako sa zachovať v situácii, keď vašim vlasom nesedí žiadna z dostupných masiek, alebo proste a jednoducho nechcete do vlasov búchať chémiu?

Odpoveď je naporúdzi. Stačí totiž vyraziť do kuchyne a zapátrať v útrobách chladničiek a špajzí. Univerzálny recept na dokonalú domácu vlasovú masku vám síce nikto nedá, ale keď budete skúšať rôzne ingrediencie, skôr či neskôr ten svoj vlasový zázrak iste objavíte. A jediné, čo k tomu, okrem ingrediencií, potrebujete, je trocha času a odvahy.

Pretože ale citrón môže zreteľne vlasy zosvetliť, dbajte na to, aby bol riedený s vodou v pomere 1: 2. S prebytočným mazom a dokonca aj so svrbľavými lupinami dokáže zatočiť tiež jablčný ocot. Citrónu aj octu sa ale vyvarujte v prípade, že máte extrémne citlivú a podráždenú pokožku hlavy a nepoužívajte ani v prípade, že máte na vlasovej pokožke drobné odreniny.

Fantázii sa medze nekladú:
Ak už máte vybraný základ masky, môžete sa pustiť do pridávania ďalších ingrediencií. Fantázii sa medze síce nekladú, ale opäť je potrebné premýšľať nad tým, čo od masky očakávate. Ak chcete vlasom dopriať vzpruhu, siahnite po ovocí. Ak potrebujete tvrdé vlasy zjemniť a zjednodušiť si tak ich rozčesávanie, nebojte sa do masky vmiešať vajcia. Ak vás trápia lupiny, alebo vlasy bez objemu, dobre poslúži napríklad odvar zo žihľavy. A nakoniec ak chcete vlasy dlhšie a rychlorastúce, siahnite po káve, ktorá vďaka kofeínu prebudí život vo vlasovej pokožke a nakopne vlasové cibuľky k poriadnej aktivite. A ako že sú na tom jednotlivé a najčastejšie používané ingrediencie?

Med:
Má vysoko regeneračné a antibakteriálne účinky. Hodí sa do vlasových masiek pre veľmi poškodené a suché vlasy, pretože dodáva poriadnu dávku hydratácie. Len sa pripravte na to, že jeho vymývanie trvá dlhší čas a je potrebné použiť teplejšiu vodu.

Vajcia:
Sú zásobárňou mnohých dôležitých proteínov i bielkovín. Dobre hydratujú a zároveň čistia vlasovú pokožku, dodávajú lesk i objem, spevňujú a posilňujú a dokonca aj dezinfikujú. Na rozdiel od medu však nie je dobré ich vymývať teplou vodou. Kto by taky chcel vo vlasoch nosiť miešané vajíčka, že?

Citrónová šťava:
Je ideálnou voľbou pre mastné vlasy. Vysušuje vlasovú pokožku a zbavuje jej tak prebytočného mazu a zároveň uzatvára povrch vlasu. Vlasy sú po ňom lesklejšie a pevnejšie, ale môžu aj ľahko blednúť. Citrónová šťava však nie je vhodná pre jemné a lámavé vlasy. Podobné účinky má tiež jablčný ocot.

Káva, škorica:
Obe suroviny pomáhajú lepšiemu prekrveniu vlasovej pokožky, vďaka tomu urýchľujú prísun dôležitých živín do vlasových cibuliek a urýchľujú tak rast vlasov.

Avokádo:
Patrí medzi potraviny, ktoré sú bohaté vitamíny a minerálne látky. Skvele zvláčňuje pokožku a hydratuje nielen vlasy, ale aj vlasovú pokožku.

Pivo:
Obsahuje cukry a proteíny, ktoré prispievajú k zväčšeniu objemu vlasov. Je vhodné nielen ako súčasť vlasových masiek, ale možno použiť aj ako oplach, či ako prísada do šampónov.

Henna:
Chráni, posilňuje a vyživuje vlasy. Je vhodná nielen ako prírodná farba na vlasy, ale možno ju pridať aj do masiek a vlasových zábalov.

Šťava z uhoriek, banán:
Hydratuje vlasy aj vlasovú pokožku, dodáva lesk.

Vonné éterické oleje:
Sú ideálnou voľbou v prípade, že vám niektorá zo surovín príliš nevonia.

Ako dlho je dosť dlho:
Zatiaľ čo u kupovaných masiek na vlasy sa doba pôsobenia točí okolo piatich až desiatich minút, domáce masky potrebujú času oveľa viac. Všeobecne by sa dalo povedať, že ideálna doba pôsobenia je v rozmedzí tridsiatich minút až jednej hodiny, pravda je ale taká, že čím dlhšie s maskou na vlasoch vydržíte, tým lepšie. Po nanesení zabaľte vlasy do igelitovej tašky alebo do potravinovej fólie a zabaľte do uteráka. Vďaka tomu zostanú vlasy pekne v teple a živiny z domácich surovín sa dostanú hlbšie do štruktúry vlasu. Nakoniec vlasy umyte tak, ako ste zvyknutí a dbajte na to, aby v nich nezostali žiadne zvyšky surovín. Ak chcete aby celý proces neprišiel navnivoč, vlasy po umytí vyfénujte studeným alebo vlažným vzduchom.

Nie sú vlasy ako vlasy:
Domáce masky na vlasy sú vždy tak trochu stávka do lotérie. Neexistuje žiadny univerzálny recept, ktorý by na všetkých vlasoch dokonale fungoval a to, čo sedí jednému, ďalšiemu sedieť vôbec nemusí. Skvelým príkladom je kokosové mlieko. Zatiaľ čo u niekoho pôsobí ako zázrak, ktorý vlasy spevňuje a hydratuje, inému môže vlasy vysušovať a sťahovať z nich farbu. A preto je dôležité skúšať, skúšať a skúšať. Ak sa bojíte, aby tá či oná surovina vašim vlasom skôr neškodila, najprv ju vyskúšajte na tenšom prameni vlasov v miestach, kde v prípade malej katastrofy nebude nič vidieť. Až keď si budete istí, že maska ​​vašim vlasom neuškodí, naneste ju na celú vašu hrivu.

Autor: Kateřina Dobešová

Účinný recepty na domáce masky na vlasy vyjdú v druhej časti tohto článku, ktorá bude publikovaná už 8.7.2015 na našom webe www.elixi.sk.

Alternatívne produkty