Bylinné toniká pre krásnu hrivu

Nie nadarmo sa hovorí, že bylinky majú čarovnú moc. Dokážu zázraky nielen v podobe čajov a prísad do pokrmov, ale pomáhajú aj pri liečbe ekzémov a vyrážok. A keď toto všetko zvládnu, tak prečo je nepoužiť aj na vlasy?

Ostatne v časoch, keď sa o šampón, kondicionér, maskách a vlasových sérach mohlo ženám len snívať, boli to práve bylinky, ktoré udržiavali ich vlasy zdravé, lesklé a pružné. A keď to fungovalo kedysi, tak prečo by to nemohlo fungovať aj dnes?

Ak už ste vyskúšali nepreberné množstvo viac či menej drahých prípravkov na vlasy, ale vaša hriva stále nie je taká, akú by ste si predstavovali, možno je načase poprosiť o pomoc mocnú matku prírodu. Bylinky síce nezaberajú tak rýchlo ako lieky predpísané lekárom a zvyčajne nedokážu divy už po jednom použití, keď ale zotrváte, výsledky sa určite dostavia a dosť možno pre vás bude príjemným prekvapením. Výroba bylinného tonika vás navyše nebude stáť ani veľa peňazí a ani veľa času. A čo si budeme hovoriť, v dnešnej dobe je oboje nedostatkovým tovarom.

Vyrazte na bylinky:
Možno si budete myslieť, že sme sa vás rozhodli poslať za splnu do lesa, alebo vás budeme nabádať k pátraniu po bylinkách po luhoch a hájoch. Nakoniec prečo nie? Veď veľké množstvo kúzelných rastliniek sa stále voľne vyskytuje v prírode a k ich odhaleniu ani nemusíte byť babka bylinkárka. V dnešnej dobe moderných vymožeností vám totiž s pátraním určite pomôžu aj strýko Google a teta Wikipédia. Ale ak sa vám nechce tráviť dlhé hodiny pobehovaním po lesoch a stráňach, môžete vyraziť napríklad na miestny farmársky trh, do dobrého kvetinárstva, do bylinkárstva, alebo si môžete svoju malú zázračnú záhradku vypestovať za oknami panelového domu. Keď ale nemáte možnosť zohnať bylinky čerstvé, dobre poslúžia aj sušené bylinky kúpené v bylinkárstve alebo v lekárni.

Do boja:
Z byliniek, kvetov, korienkov, lístkov a vetvičiek si doma môžete pripraviť nepreberné množstvo domácej kozmetiky. Môžete ich pridávať do svojich obľúbených krémov, alebo si z nich môžete vyrobiť vlastnú masť. Môžete ich lúhovať v oleji a pripraviť si tak nielen skvelý základ do šalátov, ale aj telový olej, ktorý pokožku nielen hydratuje, ale naviac ešte upokojí. Dokonca si z nich môžete pripraviť aj pleťovú vodu na dočistenie pokožky tváre, krku a dekoltu, ale čo je najdôležitejšie, môžete si z nich vyrobiť odvar alebo nálev, ktorý podporí nielen zdravie vlasovej pokožky, ale aj krásu a lesk vlasov. A keď budete dobre vyberať, nájdete medzi bylinkami aj také zázraky, ktoré podporia vašu prirodzenú farbu vlasov.

Rozdiel medzi nálevom a odvarom tkvie nielen v príprave, ale aj v spôsobe použitia. Kým výluh sa pripravuje na okamžitú aplikáciu, vývar možno nejakú dobu uschovávať napríklad v chladničke, či na chladnom tmavom mieste.

Pri príprave odvaru si pripravte 3 lyžice sušených, alebo najemno nasekaných čerstvých byliniek a hrniec. Do neho nalejte jeden liter vody, pridajte zvolené bylinky a všetko priveďte do varu. Akonáhle začne voda prebublávať, stiahnite na strednú teplotu a nechajte približne štvrť hodinky povariť. Až odvar úplne vychladne, sceďte ho. Potom už je možné ho rovno použiť, alebo ho uschovať na neskoršie použitie do chladničky. Nezabúdajte ale, že čím staršie odvar máte, tým menej bude účinný. Odvarom potom oplacujte dokonale umyté vlasy tak dlho, ako uznáte za vhodné. Nakoniec vlasy na štvrť hodinky zabaľte do nahriateho uteráka a nechajte bylinkový zázrak pôsobiť. Po pätnástich minútach vlasy osloboďte z uteráka a bez ďalšieho oplachovania je úplne vysušte a upravte tak, ako máte vo zvyku.

Na prípravu nálevu budete potrebovať rovnaké množstvo byliniek a vody ako pri výrobe odvaru. Bylinky nasypte do hrnca alebo misky a zalejte vriacou vodou. Aby sa zbytočne neodparoval účinné látky, prikryte všetko pokrievkou a nechajte asi pätnásť minút odpočívať. Po uplynutí tejto doby nálev sceďte a nechajte úplne vychladnúť. Použitie nálevu je potom rovnaké ako u odvaru avšak s tým rozdielom, že nálev sa na uschovanie a neskoršie použitie príliš nehodí.

Viete, čo potrebujete?
Nielen v oblasti starostlivosti o pleť, ale aj v starostlivosti o vlasy platí, že čo sadne jednému, nemusí sedieť druhému. Ak vašej kamarátke harmanček pomáha od mastných vlasov, u vás sa môže stretnúť s neúspechom. Ale práve v tom je kúzlo domácej starostlivosti. Možno to bude chvíľu trvať, ale ak budete trpezliví a zoberiete aspoň trochu tej odvahy, po nejakom čase kombinovania, miešania a skúšania si iste tú svoju ideálnu zmes nájdete.

A z čoho vyberať?

Mastné vlasy ocenia nechtík, medovku, mätu, rebríček, harmanček, prasličku, levanduľu, rozmarín alebo podbeľ.

Nechtík lekársky má protizápalové účinky, zjemňuje vlasy a dobre pôsobí na podráždenú vlasovú pokožku.
Mäta pieporná zabraňuje tvorbe lupín, zabraňuje svrbeniu, má dezinfekčné účinky a pomáha s regeneráciou vlasovej pokožky podráždenej od škrabaniea Harmanček pôsobí protizápalovo, upokojuje pokožku, spevňuje vlasy a dodáva lesk. Má ľahko zosvetľujúce účinky a svetlým vlasom dodáva vlasový nádych.
Levanduľa upokojuje napätie a podráždenie vlasovej pokožky, tlmí svrbenie, skvele čistí a navyše napomáha regeneráciu vlasov aj vlasovej pokožky. Rozmarín ovplyvňuje tvorbu vlasového mazu v pokožke vlasov a má skvelé čistiace a sťahujúce účinky. Je výborným stimulantom vlasovej pokožky a podporuje tak rýchlejší rast vlasov. Kvôli svojim ztmavujícím účinkom nie je vhodný na svetlé vlasy.
Podbeľ lekársky zmierňuje mastenie vlasov aj tvorbu lupín, dodáva vlasom lesk a posilňuje ich. Rovnako ako rozmarín je ideálnou voľbou pre tmavé vlasy.

Suchým vlasom so sklonom ku krepovateniu urobí skvelú službu kostihoj, šalvia, koreň lopúcha, žihľava a kvet bazy čiernej.

Koreň lopúcha podporuje rast a aj kvalitu vlasov. Navyše pôsobí antimikrobiálne a upokojuje podráždenú vlasovú pokožku.
Šalvia, podobne ako rozmarín, ovplyvňuje tvorbu vlasového mazu v pokožke vlasov a má skvelé čistiace a sťahujúce účinky. Je výborným stimulantom vlasovej pokožky a podporuje tak rýchlejší rast vlasov.
Žihľava obsahuje vysoké množstvo vitamínov, minerálov a aminokyselín, ktoré zabraňujú nadmernému vypadávaniu, podporujú ich rast a dodávajú im lesk. Listy žihľavy sú tiež skvelým pomocníkom v boji proti plesniam a dobre pôsobia aj proti tvorbe lupín. Pre svoj ľahko sfarbujúci účinok ale nie sú vhodné pre vlasy svetlej farby.

Ak vás trápi svrbiaca pokožka, siahnite po harmančeku, levanduli, nechtíku alebo kostihoji.

Proti lupinám zakročí koreň lopúcha, harmanček, rozmarín, žihľava, tymián, lipkavec, bazalka, podbeľ alebo mäta, pre posilnenie vlasov zase petržlen, ruže, šalvia alebo dokonca lipový kvet.

Ako ste si asi všimli, väčšina byliniek sa vo svojich účinkoch prelína. Práve vďaka tomu sa nemusíte báť experimentovať a môžete rovno vyraziť na cestu za ideálnym vlasovým tonikom, ktoré im navráti silu, lesk, zdravie aj pružnosť a navyše vás nebude stáť ani korunu navyše. Pretože keď ani tá najlepšia kupovaná vlasová starostlivosť nezaberá, neostáva nič iné, než sa obrátiť na prírodu.Autor: Kateřina Dobešová

Alternatívne produkty