Ako „zatočiť“ so suchou pokožkou?

 

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí má problémy so suchou pokožkou. Keď je naša koža suchá, môže byť na dotyk drsná a napätá, niekedy i popraskaná, a môže svrbieť. Tým je narušená jej schopnosť správne fungovať.

Pokožka funguje ako ochranná bariéra nášho tela a je neustále vystavovaná vonkajším i vnútorným vplyvom. Existuje mnoho príčin suchej pokožky tela, od životného prostredia a nevhodnej kozmetickej starostlivosti po ochorenia ako psoriáza alebo atopický ekzém. Hlavnými vonkajšími príčinami suchej kože sú najčastejšie životné prostredie a nesprávna starostlivosť o pokožku. Najrozsiahlejšie poškodenie bariérovej funkcie kože spôsobujú nepriaznivé klimatické podmienky napr. horúci, chladný a suchý vzduch. Príznaky suchej pokožky sa často zhoršia počas zimy alebo leta. Pokožke ubližujeme aj tým, že sa veľakrát o ňu nevhodne staráme. Časté umývanie, alebo dlhé a horúce kúpele či sprchy pripravujú pokožku o lipidy, ktoré tvoria jej bariéru. Ďalšou príčinou suchej pokožky môže byť aj dlhodobejšie užívanie liekov. V tom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom.

Suchá pokožka znamená úbytok vlhkosti a zníženú schopnosť viazať vodu v dôsledku nedostatku hydratačných faktorov a preto potrebuje pravidelnú kozmetickú starostlivosť.

Ponúkame niekoľko tipov na vrátenie stratenej vlhkosti kože:
- Sprchujte sa iba krátko, vlažnou vodou. Vyberajte si sprchovacie oleje alebo krémy s neutrálnym pH.
- Po sprchovaní či kúpeli sa nezabudnite výdatne nakrémovať hydratačnými produktmi, ktoré viažu v pokožke vodu.
- Suchú pokožku môžete eliminovať aj zvnútra. Perfektné sú potraviny s obsahom omega mastných kyselín ako losos, makrela, ľanové semiačka alebo vlašské orechy.

Rovnako dôležitá okrem pravidelnej kozmetickej starostlivosti je aj prevencia, ktorá spočíva v niekoľkých radách:
- Vyhýbať sa suchému vzduchu – obmedziť pohyb vonku  v horúcom alebo chladnom počasí.
- Menej času tráviť v horúcej vode, radšej si dať rýchlu sprchu.
- Pri upratovaní domácnosti alebo umývaní riadu používať rukavice.
- Voliť oblečenie z prírodných materiálov ako je bavlna a hodváb.
- Používať pracie prostriedky a kozmetické výrobky bez farbív a parfumov.
- Dodržiavať pitný režim celoročne, dbať na dostatok tekutín nielen v letnom období.

Na záver odporúčame domáci recept na suchú pokožku – rastlinný sedací kúpeľ: 80g harmančeka, nechtíka alebo rozmarínu zalejeme vriacou vodou, necháme 15 minút lúhovať a potom scedíme a pridáme do kúpeľa.

Na suchú pokožku tiež výdatne zaberá kamilkový, mätový alebo púpavový čaj.

Autor: Daniela Hrubá

Alternatívne produkty