Ako si správne čistiť pleť

Myslím, že by ničomu neuškodilo, keby každý obal dekoratívnej kozmetiky zdobil nápis "Nezabúdajte na čistenie!" - Najlepšie červeným písmom a trikrát podčiarknutý. Väčšina žien a mužov používa make-up kvôli snahe zakryť nedostatky svojej pleti, ale pritom im nedochádza, že na to musí ísť úplne z inej strany. Čistenie je totiž základ, bez ktorého sa dokonalá pleť nezaobíde. Ako teda správne vyčistiť pleť?

V dnešnej spoločnosti funguje trend, že slečny používajú dekoratívnu kozmetiku skôr, než sa naučia o svoju pleť správne starať. Už od začiatku je to teda môže zvádzať k plnej rade zlozvykov, ktoré sa neskôr ťažko odnaučuje a kvôli ktorým majú neskôr problémy s pleťou. Siahnite si do svedomia, ako často chodíte spať nalíčené?

Ako správne odlíčiť a čistiť pleť?

Pokiaľ razíte pravidlo "ráno múdrejšie večera", musím vás sklamať. Večerné čistenie je totiž nepostrádateľnou záležitosťou. Aj keď nemáte žiadny make-up, cez deň váša tvár nachytá veľké množstvo nečistôt, ktoré upchávajú póry a prispievajú tak k tvorbe vyrážok a ďalších nepríjemností.

Nevyhnutným vybavením sú samozrejme odličovacie tampóny. Pokiaľ ich využívate veľa, radím ich využívať ešte viac - čistý tampón, odstráni väčšie množstvo nečistôt. Ich spotreba stúpa, ale sama viem, že nie je dôležité vyhľadávať najdrahšie značky, pretože sú koľkokrát porovnateľné s tými lacnejšími. Iba si strážte, aby držali pohromade a pri odličovaní sa nerozpadli.

V prvej fáze odličovania dajte na vatový tampón zodpovedajúce množstvo čistiaceho mlieka alebo balzamu. Tieto prípravky z pleti odstránia nečistoty rozpustné v tukoch (napríklad dekoratívnu kozmetiku alebo nečistoty z ovzdušia). Naneste najprv na oblasť očí, kde je väčšinou najviac líčidiel. Netlačte, nie je pravda, že čím viac na pleť pritlačíte, tým dôkladnejšie odstránite nečistoty a pozor na okolie očí, ktoré je citlivé.

Väčšinou sa dozviete, že by sa na oblasť okolo očí mali používať iné prípravky ako na ostatnú časť tváre, aby nedošlo k začervenaniu alebo iným nežiadúcim účinkom. Zo svojej skúsenosti viem, že ak nejaká značka vyrába čistiace prípravky, ktoré sa nesmú dostať k blízkosti očí, malo by to vzbudiť varovanie. Čo daný prípravok obsahuje, že sa nesmie dostať k očiam?

Po vyčistení očí nasleduje čelo a ďalej postupujte smerom nadol cez nos a líca. Nezabúdajte ani na pery, krk a dekolt.

Ak máte pleť vyčistenú čistiacim mliekom, nasleduje druhá fáza - čistenie micelárny vodou, tonikom alebo pleťovou vodou, ktorá odstráni nečistoty rozpustné vo vode (napríklad pot). Na čistiaci tampón dajte požadované množstvo prípravku a vyčistite pleť. Napríklad micerální voda Bioderma Sensibio H2O 250 ml sa odporúčajú pre citlivejšiu pleť, príjemne ju upokojí. Má obrovskú výhodu, že obsahuje micely, ktoré fungujú ako magnet: po nanesení na pokožku na seba naviažu všetku nečistotu a na povrchu pleti zanechajú iba vodu, čím dochádza k jemnému očisteniu bez narušenia prirodzenej ochrannej bariéry kože. Po nanesení týchto prípravkov môžete aplikovať nočný krém.

Ráno celú procedúru určite neopakujte! Stačí iba vyčistiť prípravky, ktoré ste využili v druhej fáze. Potom naneste denný krém.

Ak budete pleť čistiť až príliš často, ste samy proti sebe. Zbytočne ju zaťažujete a vysušujete. Tiež nemá zmysel používať veľké množstvo čistiacich prípravkov, je to opäť kontraproduktívne.

Z teórie do praxe
Aby bol princíp čistenia úplne jasný, vytvorím tu malú ukážku, ako sa starať napríklad o zmiešanú pleť, ktorá je veľmi častým typom pleti. Večer sa odlíčite čistiacim mliekom Dermedic Regenist 200 ml a dočistíte micelárnou vodou Regenist 200 ml. Nanesiete nočný krém Marilou BIO 30 ml. Ráno sa opäť odlíčite micelárnou vodou Regenist 200 ml a nanesiete denný arganový krém Marilou BIO 50 ml. Nesmiete zabúdať ani na masky, ktoré sa odporúčajú 1-2x za týždeň. Použijete napríklad Bioderma Sébium Mask 40 ml.

Čistenie je základ, ktorý by sa nemal prechádzať a do ktorého sa naozaj oplatí investovať. Pamätajte, že bez tohto základu nemá ďalšie starostlivosti zmysel a kvalitné krémy sú potom zbytočne vyhodené peniaze.

(Zdroje: www.prozeny.cz, www.krasa.cz, www.mujryor.cz)


Autor: Tereza Župová

Alternatívne produkty