Ako sa správne starať o váš chrup

Hoci sa v posledných niekoľkých málo rokoch o starostlivosti o zuby a celú ústnu dutinu veľa hovorí, mladí ambicizozní zubní lekári začali pri každej preventívnej prehliadke pacientov o správnom čistení zubov informovať, tak medzi ľuďmi na túto tému stále pretrváva mnoho otázok, mýtov a poloprávd.

Rozhodli sme sa teda, že napíšeme na túto tému článok, v ktorom sa snáď dozviete všetko potrebné, čo k správnej starostlivosti o váš chrup potrebujete!

1. Aká je najlepšia zubná kefka?

Už na medicíne nás učili, že odpoveď na túto otázku je: "ten, ktorý sa používa", táto odpoveď je správna, ale len do určitej miery. Skutočne je lepšie používať aspoň nejakú zubnú kefku než vôbec žiadnu. Všeobecné pravidlo, ktoré platí je to, že ideálna zubná kefka by mala spĺňať niekoľko parametrov: 1. mať čo najviac štetín, 2. štetiny by mali byť rovno strihané bez rôznych a zbytočných kreatívnych strihov, výčnelkov, gumičiek atď., 3. relatívne malú pracovnú plochu - niekedy sa odporúča aj v dospelosti používať detská zubná kefka práve pre jej malú pracovnú plochu, tak aby bolo možné zuby čistiť aj v zle dostupných miestach, kde sa s veľkou kefkou zle pracuje (zadná plocha posledných horných zubov, vnútorná strana ( od jazyka) horných aj dolných stoličiek, vnútorná plocha dolných a horných predných zubov (rezákov). Kefky s pracovnou plochou veľkosti "drátenke", ktoré môžeme občas vidieť v kúpeľni našich babičiek a dedov sú teda absolútne nevhodný nástroj pre starostlivosť o vaše zuby.

2. Aká najlepšia zubná pasta?

Odpoveď je rovnaká ako pri zubnej kefke: "tá, ktorá sa používa". A teraz vážne! Zubná pasta všeobecne plní niekoľko funkcií: zaistí vám svieži dych (pre väčšinu z nás asi najdôležitejšie funkcie), doplní lokálne fluoridy pre posilnenie skloviny a elimináciu škodlivých baktérií, špeciálne pasty môžu mierniť prejavy citlivosti krčkov a nepatrne sťahovať ďasná pri pokročilých štádiách parodontózy a znížiť tak kývaním zubov, niektoré prísady zubných pást môžu mať aj iné upokojujúce a "hojivé" účinky. Základný parameter, ktorý je dôležité pri výbere zubnej pasty sledovať, je množstvo fluóru obsiahnutého v zubnej paste. Táto hodnota je vyjadrená v jednotkách ppm a väčšina zubných pást pre dospelých má túto hodnotu okolo 1450 ppm.

3. Medzizubná kefka a niť?

Medzizubná kefka a niť sú pomôcky, ktoré dopĺňajú základnú štvoricu nutných propriet zaisťujúcich základnú starostlivosť o zuby a ústnu dutinu. Najmä medzizubné kefky zatiaľ v populácii nie sú toľko rozšírené. Medzizubné kefky sú dôležité pre vyčistenie medzizubného priestoru, kde zostávajú zvyšky potravy, ktoré sú potravou pre všadeprítomné škodlivé baktérie spôsobujúce zlovestný a veľmi často sa vyskytujúci medzizubný kaz. Ľudia sa veľakrát vyhovárajú na to, že sa im do medzizubných priestorov kefky nezmestia , že im z ich používania krváca ďasná, že to bolí · atď. Opak je pravdou. Do medzizubných priestorov sa kefky nezmestia len vo výnimočných prípadoch (skrížené zuby, zle zhotovená výplň). Optimálna veľkosť medzizubnej kefky je nutné vyskúšať, na začiatku si kúpiť niekoľko veľkostí (väčšina ľudí používa najmenšiu veľkosť 0,4 mm) a zistiť tú správnu. Ideálna veľkosť je tá, ktorá kladie pri zasúvaní do medzizubného priestoru mierny odpor. Medzizubné kefky sa používajú od očných zubov dozadu k stoličkám a medzizubná niť sa naopak používa v tzv. prednom úseku chrupu - od očných zubov dopredu k rezákom. Dentálna niť môže byť potiahnutá voskom, bez vosku, s rôznymi prídavnými látkami, ale opäť najdôležitejšie je niť používať.

V nasledujúcom článku sa dozviete o ďalších pomôckach ústnej hygieny, ktoré vám pomôžu v dokonalej starostlivosti o váš chrup.

Autor: MDDr. Martin Mikula

Zákazníci k tomuto tovaru kupujú
Alternatívne produkty