10 častých chýb počas diéty

 

1. Nedodržiavanie pitného režimu:
Pohár vody (minimálne 300ml) ráno naštartuje metabolizmus a doplní množstvo vody, ktoré sme počas noci vydýchali a vypotili. Dostatočný príjem tekutín nám pomôže v spaľovaní tukov. Dospelý človek by mal vypiť denne 2 až 3 litre, pri fyzickej aktivite dokonca až 4 litre. Väčšinu tohto množstva by mala tvoriť čistá voda a minerálky.

2.  Bez raňajok:
Mnohí ľudia nemajú skoro ráno chuť na jedlo, a preto raňajky vynechávajú. Avšak telo je po nočnom spánku "hladné". Aby sme mu dodali potrebné živiny, raňajky by mali byť vyvážené a obsahovať najväčšiu porciu sacharidov v rámci dňa. Tiež by mali obsahovať správny pomer bielkovín a tukov. Deň tak môžeme začať napríklad ovsenými vločkami, ku ktorým pridáme lyžičku Chia semienok, odmerku proteínu s ľubovoľnou príchuťou a celú zmes zalejeme horúcou vodou.

3. Nepravidelná strava:
Nepravidelný príjem potravy spôsobí, že telo pociťuje nedostatok živín a robí si zásoby. Aby sme tomu zamedzili, mali by sme jesť primerané porcie každé 2-3 hodiny.

4. Sladké v diéte:
Neraz sa nám stane, že medzi jedlami máme chuť na niečo sladké. Avšak, ak už nás tá chuť premôže, dostávame sa do bludného kruhu, pretože chuť na sladké sa ešte zvýši a o chvíľu si budeme musieť "mlsnúť " opäť.

5. Priveľa ovocia:
Aj ovocie obsahuje cukor (fruktózu). Preto aj tu platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. V našom jedálničku by sa tak malo vyskytovať predovšetkým ako súčasť raňajok. Medzi druhy, ktoré by sme mohli zaradiť do diéty, patria napríklad jahody, jablká a grep. Nesmieme však zabudnúť pripočítať sacharidy z ovocia do denného príjmu.

Pozri Nizkosacharidová diéta

6. Nedostatok bielkovín:
Najmä ženy majú obavy z bielkovín a v ich jedálničku sú často zanedbané. A pritom, bielkoviny sú základným stavebným prvkom nielen svalov, ale aj orgánov, hormónov, enzýmov, a tiež protilátok. Ich denný príjem počas diéty by sa mal pohybovať v rozmedzí 1- 1,2 g na kg hmotnosti.

7. Málo zdravých tukov:
Zdravé tuky obsahujú nenasýtené mastné kyseliny. Medzi najznámejšie patria Omega 3 a 6 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú napríklad v orechoch, v Chia semienkach, v morských rybách a v kokosovom oleji.

Sú nevyhnutné pre udržiavanie vyrovnanej hladiny cholesterolu v krvi, pre tvorbu a odolnosť buniek a podporujú správnu funkciu mozgu.

 8. Zanedbaný spánok:
Nedostatok spánku spôsobí, že sme unavení. Energiu, ktorá nám chýba, si dopĺňame prostredníctvom jedla, čo často vedie k prejedaniu sa. Naopak, výdatný spánok nám pomôže odbúravať tuky.

9. Nedostatok pohybu:
Aj keď je všeobecne známe, že strava tvorí 80% úspechu pri redukcii hmotnosti, ani tých zvyšných 20%, ktoré tvorí cvičenie, nie je zanedbateľných. Voľba tréningového plánu alebo športu je však individuálna.

Tip:
Ak padne voľba na fitness, rozhodne sa netreba báť silových cvičení. Ženy nemajú predispozíciu naberať svalovú hmotu a pri správnom posilňovaní sú účinnejšie v spaľovaní tukov ako kardio.

10. Alkohol:
Akákoľvek diéta je neúčinná, ak počas nej pijeme alkohol. Lieh z alkoholických nápojov je pre telo ako jed, preto ho telo prioritne odbúrava, a tým sa zastaví metabolizmus. Navyše alkoholické nápoje obsahujú aj množstvo kalórií.

Autor: Nicole Jantulíková

Alternatívne produkty